Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala

buna ziua,am primit prin sms cat si telefonic cuvinte jignitoare atat mie cat si familiei mele de la o persoana cunoscuta dupa un anume nr de telefon dar de o saptamana persoana respectiva si-a schimbat nr de telefon,era o cartela sim.Am sms-urile de la ea.Am fost la politie sa depun plangere iar dansii mi-au zis ca nu fac nimic si de unde dovedesc eu ca acel nr de tel a fost al acelei persoane.Ma puteti ajuta cu un sfat sau ceva.multumesc
dacă :
1) din mesajele electronice tip SMS rezultă cu adevărat amenințări (numai dvs. le aveți și puteți consulta chiar un C.P.și hotărî singur) : DA, puteți formula o plângere penală.
2) ați înregistrat vocal amenințările telefonice ? Păstrați-le cu mare grijă.DA, puteți formula o plângere penală.
3) au auzit cu urechile lor și ceva martori ? Foarte bine ! Veți avea câștig de cauză în ideea că procurorul va face cele necesare și va depune dosarul penal instanței penale de judecată.Să aveți parte de un judecător întreg la minte și totul e O.K !