Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trebuie semnalizata o curba (viraj) de 90 grd.?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trebuie semnalizata o curba (viraj) de 90 grd.?

Sunt pe un drum cu prioritate, care vireaza stans la stanga (90 grd.) si ma intersectez din fata si din dreapta cu drumuri fara prioritate. sunt obligat sa semnalizez?:(
intersecte - orice incrucisŸare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea;

concluzia este ca semnalizarea schimbarii directiei de deplasare este obligatorie si atunci cand te afli pe un drum cu prioritate.

Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.

Absolut adevarat si aceste chestiuni trebuie respectate.

Eu zic altceva, ca nu-si schimba directia de mers. Daca dvs considerati ca daca va aflati pe un drum in curba de diferite grade ( ca nu s-a vrut/ putut construi in linie dreapta) si acesta e spre stanga sau dreapta, dvs va schimbati directia de mers si mai si semnalizati ca atare, eu cred ca gresiti.
Daca va aflati pe Dealul Negru, doar daca va opriti la un mic, semnalizati, altfel nu.

cioan a scris:

Fiindca schimbati directia de mers sunteti obligat sa semnalizati aceasta intentie, chiar daca sunteti pe drum cu prioritate.

Cred ca inainte de toate trebuie stabilit ce inseamna directie de mers!
In opinia mea directie de mers inseamna segmentul de drum cuprins intre pct de plecare (A) si pct de sosire(B).Atat punctul A cat si pct B trebuie sa fie bine definite,adica sa aiba o reptezentare fizica concreta(ex:Arad - Timisoara),nu sa fie generice(ex:nord - sud),pentru ca in baza unei reprezentari generice nu se poate stabili ci exactitate un punct de plecare si unul de sosire astfel fiind in imposibilitate de a stabili o directie de mers!
Numai asa putem stabili daca exista o schimbare a directiei de mers,raportat la cele 2 puncte!
Daca traseul ales pentru a ajunge din pct A in pct B este un drum cu prioritate,intersectiile aflate pe traseu in care drumul cu prioritate efectueaza viraje stanga/dreapta nu cred ca pot fi considerate schimbari ale directiei de mers!

remus11 a scris:

Cred ca inainte de toate trebuie stabilit ce inseamna directie de mers!
In opinia mea directie de mers inseamna segmentul de drum cuprins intre pct de plecare (A) si pct de sosire(B).Atat punctul A cat si pct B trebuie sa fie bine definite,adica sa aiba o reptezentare fizica concreta(ex:Arad - Timisoara),nu sa fie generice(ex:nord - sud),pentru ca in baza unei reprezentari generice nu se poate stabili ci exactitate un punct de plecare si unul de sosire astfel fiind in imposibilitate de a stabili o directie de mers!
Numai asa putem stabili daca exista o schimbare a directiei de mers,raportat la cele 2 puncte!

"directie de mers" si "directie de deplasare" sunt sinonime dupa cume se poate constata si din articolele din regulament sau oug.

SINONÍM, -Ã, sinonimi, -e, adj., s. n. 1. Adj. (Despre cuvinte, expresii, afixe etc.) Care are (aproape) același înțeles cu alt cuvânt, cu altă expresie, cu alt afix etc. Sursa: DEX '98 (1998

inlocuieste aceste expresii in articolele de mai jos cu "segment de drum"si vezi ce iese.

Art. 16. – (1) În circulatia pe drumurile publice, mopedul trebuie sa fie echipat cu:
e) lumini de culoare galbena pentru semnalizarea schimbarii directiei de mers, în fata si în spate;

Art. 49. – Pe lampile de culoare rosie sau verde ale semafoarelor pot fi aplicate sageti de culoare neagra care indica directiile de deplasare corespunzatoare acestora.

Art. 108. – Schimbarea directiei de mers prin virare la dreapta sau la stânga este interzisa în locurile unde sunt instalate indicatoare cu aceasta semnificatie.

Art. 110. – (1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia.

Art.45. - (1) Depăşirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial.

Art.54. - (1) Conducătorul de vehicul care execută o manevră de schimbare a direcţiei de mers, de ieşire dintr-un rând de vehicule staţionate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o altă bandă de circulaţie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmează să efectueze o întoarcere ori să meargă cu spatele este obligat să semnalizeze din timp şi să se asigure că o poate face fără să perturbe circulaţia sau să pună în pericol siguranţa celorlalţi participanţi la trafic.

Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;

Daca traseul ales pentru a ajunge din pct A in pct B este un drum cu prioritate,intersectiile aflate pe traseu in care drumul cu prioritate efectueaza viraje stanga/dreapta nu cred ca pot fi considerate schimbari ale directiei de mers!

indiferent ca te afli sau nu te drumul cu prioritate orice intersectie presupune schimbarea directiei de mers cu obligativitatea semnalizarii intentiei de schimbare a directiei cu exceptia deplasarii pe sensul inainte.
cyan, moderator
Ca tot sunt la moda definitiile din DEX:
Directie=. Orientare în spațiu a unei persoane sau a unui obiect față de un punct de referință;
Mers=Deplasare dintr-un loc în altul (a oamenilor și a vehiculelor, pe căi de comunicație)

Cand am zis ca directia de mers se raporteaza la un segment de drum delimitat de doua puncte, trebuia inteles faptul ca este vorba de o deplasare a unui autovehicol pe o cale de comunicatie(drum)avand ca referinta un pct de plecare(A) si un pct de oprire(B)!Deci rectific sa fie mai clar!
Cred ca inainte de toate trebuie stabilit ce inseamna directie de mers!
In opinia mea directie de mers inseamna deplasarea pe segmentul de drum cuprins intre pct de plecare (A) si pct de sosire(B).Atat punctul A cat si pct B trebuie sa fie bine definite,adica sa aiba o reptezentare fizica concreta(ex:Arad - Timisoara),nu sa fie generice(ex:nord - sud),pentru ca in baza unei reprezentari generice nu se poate stabili ci exactitate un punct de plecare si unul de sosire astfel fiind in imposibilitate de a stabili o directie de mers!
Numai asa putem stabili daca exista o schimbare a directiei de mers,raportat la cele 2 puncte!
Daca traseul ales pentru a ajunge din pct A in pct B este un drum cu prioritate,intersectiile aflate pe traseu in care drumul cu prioritate efectueaza viraje stanga/dreapta nu cred ca pot fi considerate schimbari ale directiei de mers!

de ex: [ link extern ]

indiferent ca te afli sau nu te drumul cu prioritate orice intersectie presupune schimbarea directiei de mers cu obligativitatea semnalizarii intentiei de schimbare a directiei cu exceptia deplasarii pe sensul inainte.

In situatia in care te deplasezi pe drumul prioritar din link-ul de mai sus,care face un viraj la stanga, semnalizezi?
remus11, utilizator
remus11 a scris:

In situatia in care te deplasezi pe drumul prioritar din link-ul de mai sus,care face un viraj la stanga, semnalizezi?

in situatia din linkul respectiv nu este vorba de "schimbarea directiei de mers" .

Art. 116. – (1) Conducatorii de vehicule sunt obligati sa semnalizeze schimbarea directiei de deplasare, depasirea, oprirea si punerea în miscare.
(2) Intentia conducatorilor de autovehicule, tramvaie sau mopede de a schimba directia de mers, de a iesi dintr-un rând de vehicule stationate sau de a intra într-un asemenea rând, de a trece pe o alta banda de circulatie sau de a vira spre dreapta ori spre stânga ori care urmeaza sa efectueze întoarcere, depasire sau oprire se semnalizeaza prin punerea în functiune a luminilor indicatoare de directie cu cel putin 50 m în localitati si 100 m în afara localitatilor, înainte începerea efectuarii manevrelor.

pct. 2 cred ca lamureste cand se semnalizeaza.

daca este vorba sa luam la "maruntit" ce presupune schimbarea directiei de mers putem discuta si despre manvrele pe care trebuie sa le faci sa parchezi masina lateral.

sa nu uitam subiectul topicului!

si daca tot e la moda google maps, sa concluzionam subiectul deschis. in cazul din linkul urmator asemanator situatiei prezentate de catre @tinetigantele, este cazul sa semnalizezi sau nu?

[ link extern ]