Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.

ContSters262049, utilizator
Nu il stiam, ms pt. link.
Iras a scris:

amalia_georgiana a scris:n
nIras a scris:n
namalia_georgiana a scris:n
nCe coduri adnotate folositi voi? Sunt de un real folos fata de codurile simple? Sau doar o multime de bani aruncati?n
nnCodurile adnotate nu sunt bani aruncati de pomana. De fapt, nimic nu este de pomana,daca esti in stare sa fructifici cu adevarat. Reaspectivele coduri aduc lamuriri suplimentare, expun parerea autorului si a altora cu privire la respectivul articol sau institutie dezbatuta. nAsa cred eu.n
nnMa interesa ce cod folositi( autor,editura...) si dacs sunt ok. normal ca stiu cum arata si ce cuprinde unul. dar e mai simpli sa cerem o parere decat sa cumparam ce nimerim.n

Amalia_Georgiana, pentru NCC, la ora actuala, pe piata sunt doua coduri:

Cel precizat de o colega de forum, mai sus, \"Noul Cod civil. Comentariu pe articole\", Coordonatori: Flavius-Antoniu Baias, Eugen Chelaru, Rodica Constantinovici, Ioan Macovei si un altul, al domnului Terzea Viorel, care nu a editat din pacate, decat un prim volum.
Asta, pe civil.
Nu ma indoiesc ca esti in cunostinta de cauza referitor la cum arata si ce cuprinde un cod adnotat. Ti-am spus doar parerea mea despre folosul pe care l-ar aduce studierea unui astfel de cod.
:)
Nici eu nu sunt de acord sa cumparam ce se nimereste, doar sa ne aflam in treaba.
:)

Sunt chiar mai multe. Cine este interesat sa intre pe hamangiu si pe ujmag si va gasi tot ce-l intereseaza.
tesuta a scris:

Iras a scris:

amalia_georgiana a scris:

Ce coduri adnotate folositi voi? Sunt de un real folos fata de codurile simple? Sau doar o multime de bani aruncati?

Codurile adnotate nu sunt bani aruncati de pomana. De fapt, nimic nu este de pomana,daca esti in stare sa fructifici cu adevarat. Respectivele coduri aduc lamuriri suplimentare, expun parerea autorului si a altora cu privire la respectivul articol sau institutie dezbatuta.
Asa cred eu.

Iras, ce zici de "Noul Cod civil. Comentariu pe articole", Coordonatori: Flavius-Antoniu Baias, Eugen Chelaru, Rodica Constantinovici, Ioan Macovei?Cineva mi-a zis ca merita, dar pretul este f. mare. Eu stau cam prost la civil, de fapt, il urasc, si ma gandesc ca mi-ar fi mai usor sa inteleg.

Poti sa citesti opiniile de pe site-ul Universul Juridic. Vad ca are 3 stele din 5. Eu, din cate am auzit , nu prea ar merita banii pentru ca la redactarea lui au contribuit foarte multi autori, in jur de 20, nu doar dl Baias, Rodica Constantinovici, Eugen Chelaru si Ioan Macovei. Nu toti sunt autori atat de consacrati..
Naitro, utilizator
Salutari tuturor! Dupa un timp in care doar am citit postarile voastre pe editiile trecute ale "Admiterii la INM" vreau sa ma alatur si eu grupului vostru. Sunt student la o facultate particulara, in anul 4, asa ca anul viitor vom fi colegi de admitere.
Am reusit sa achizitionez cartile pentru civil, penal si procesual penal si speram sa-mi spuneti parerea voastra despre titluri.

Drept civil:
1.Curs de drept civil. Partea generala: Gabriel Boroi si Carla Alexandra Anghelescu, editura UJ
2.Drept civil. Persoanele: Ovidiu Ungureanu si Cornelia Munteanu, editura UJ
3.Drept civil. Drepturile reale principale conform Noului Cod civil: Szilard Sztranyiczki, editura C.H. Beck
4.Tratat elementar de drept civil. Obligatiile: Liviu Pop, Ionut-Florin Popa si Stelian Ioan Vidu, editura UJ
5.Contractele speciale - in noul cod civil. Editia a II-a: Florin Motiu, editura UJ
6.Dreptul la mostenire in Noul Cod civil: Ilioara Genoiu, editura C.H. Beck

Drept penal:
1.Drept penal roman. Partea generala. Editia a VII-a: Constantin Mitrache si Cristian Mitrache, editura UJ
2.Drept penal. Partea speciala: Tudorel Toader, editura UJ
3.Drept penal. Partea speciala. Teorie si practica judiciara Conform Noului Cod penal:Vasile Dobrinoiu si Norel Neagu

Drept procesual penal:
1.Tratat de procedura penala. Partea generala - Editia a II-a, revazuta si adaugita: Ion Neagu, editura UJ
2.Tratat de procedura penala. Partea speciala - Edita a II-a, revazuta si adaugita: Ion Neagu, editura UJ
3.Drept procesual penal. Mapa de seminarii. Editia a II-a:Ion Neagu, Mircea Damaschin, Bogdan Micu si Constantin Nedelcu, editura UJ
focamaghita a scris:

As vrea sa ma primiti si pe mine in randul vostru desi am terminat mai demult facultatea si nu mai sunt asa de tanara ca voi dar mi-am pastrat entuziasmul si curajul vostru.Pana acum v-am urmarit din culise pe forumul admitere 2012.M-am decis sa dau si eu la anul si m-am gandit ca din simplu spectator sa devin personaj al acestei odisei.Vreau sa ma apuc de invatat si cu siguranta voi avea multe intrbari de pus si sper sa pot gasi o rezolvare a lor si prin acest mod de comunicare.Va multumesc anticipat!

Stai linistita pentru ca nu esti singura care a terminat mai demult facultatea:D. Bine ai venit si succes la invatat!