Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere INM 2013
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere INM 2013

Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi deschide un nou topic,cu permisiunea moderatorului.
Pentru inm 2013
Codul civil nou.
Carti aparute pe civilul nou, pana acum, sunt urmatoarele:
Contracte- Liviu Stanciulescu. Hamangiu; aparitie iulie 2012;
Institutii de drept civil in reglementarea NCC- aparitie ianuarie 2012- Hamangiu
Succesiuni- Liviu Stanciulescu- aparitie februarie 2012- Hamangiu
NCC comentat- C.H.Beck -aparitie martie 2012
Obligatii- Paul Vasilescu, Hamangiu aprilie 2012.

DREPT PENAL, ce este la ora actuala:

1. Constantin Mitrache, Cristian Mitrache - Drept penal roman. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Tudorel Toader - Drept penal roman. Partea speciala, Ed. Hamangiu
3.Mihail Udroiu -Drept penal.Parte generala, Parte speciala
4. Streteanu- Drept penal, parte generala. Curs.
5. Alexandru Boroi- Drept penal, parte speciala.

DREPT PROCESUAL PENAL
1. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea generala, Ed. Universul Juridic
2. Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Partea speciala, Ed. Universul Juridic
3. Mihal Udroiu- Drept procesual penal
Codul penal. Codul de procedura penala.

Drept procesual civil- Codul ce va apare, daca va apare, in 2013 si eventual, doctrina, daca va apare.
Daca mai aveti alte informatii, va rog, postati-le.

ContSters262049, utilizator
Iras a scris:

Da, are un pret exorbitant.Din pacate, daca nu ma insel, este singurul aparut integral pe piata pana acum. Nu stiu, nu am apucat sa il ''tin in mana'',sa il rasfoiesc. Sper sa nu ramana singurul complet aparut pe NCC.
Un cod adnotat te face sa intelegi, asa este, dar numai coroborat cu teoria stapanita foarte bine.
Cred eu.

Multumesc! Daca faci rost de el, anunta-ma ce parere iti faci.
Salutare !
Si eu am ratat admiterea de anul acesta, am facut doar 62 de grile insa stiu exact unde am gresit si sper ca pentru anul viitor sa imi gestionez mult mai bine timpul si sa nu ma mai abat de la plan, sa inlatur toate impedimentele si toti factorii disturbatori si sa ma concentrez pe prioritati, iar prioritatea mea este examenul INM. Intr-adevar, anul acesta am avut cateva probleme de sanatate si pe plan personal, am avut si masterul care mi-a ocupat destul de mult timp, insa singura vinovata sunt eu, pentru ca stiu ca puteam sa reusesc cu putin mai mult efort. Ma consolez insa cu gandul ca nu eram pregatita din punct de vedere moral,psihic, inainte de examen efectiv am clacat din cauza stresului si am crezut ca nici nu mai ajung la examen ( insomnii -am adormit numai dupa ora 5 timp de 3 saptamani, plangeam non stop, nu mancam, eram foarte slabita ). Probabil si oboseala a contribuit la nereusita examenului. Ma voi pregati pentru anul viitor. Grilele mi se par mai grele de la an la an iar faptul ca nu stim ce sa pregatim ( NCPC, NCC) ne cam tine pe loc, insa sunt convinsa ca impreuna, cu rabdare si perseverenta vom reusi. Eu nu am fost foarte activa pe forum in ultima perioada pentru ca efectiv nu am mai gasit timp, insa v-as fi recunoscatoare daca ne-am arata toti interesul si ne-am implica in discutii, orice parere, fie ea corecta sau gresita, conteaza, ne ajuta sa ne consolidam argumentele sau sa ajungem la un consens. Pe Admitere INM 2012 au fost prea putini care au intervenit in discutii insa dupa examen am constatat ca erau destui activi si toti au profitat probabil de informatiile adunate pe forum, de aceea preferabil ar fi ca fiecare sa isi aduca aportul. Le salut si eu pe Rosse, pe Q88, pe Ice hellene, pe Ecaterina, pe care le stiu de pe celalalt forum, le urez bun venit noilor useri, ii felicit pe admisii de anul acesta si le doresc multa bafta pentru urmatoarele probe.
Eu am 2 saptamani la dispozitie sa imi fac lucrarea de dizertatie si mi-am propus ca luna asta sa imi iau o mini-pauza, asa ca singura carte pe care am de gand sa o deschid este Shogunul.
Acestea fiind zise, va doresc mult spor si discutii juridice cat mai interesante!
Naitro a scris:

tesuta a scris:

Iras a scris:

amalia_georgiana a scris:

Ce coduri adnotate folositi voi? Sunt de un real folos fata de codurile simple? Sau doar o multime de bani aruncati?

Codurile adnotate nu sunt bani aruncati de pomana. De fapt, nimic nu este de pomana,daca esti in stare sa fructifici cu adevarat. Respectivele coduri aduc lamuriri suplimentare, expun parerea autorului si a altora cu privire la respectivul articol sau institutie dezbatuta.
Asa cred eu.

Iras, ce zici de \"Noul Cod civil. Comentariu pe articole\", Coordonatori: Flavius-Antoniu Baias, Eugen Chelaru, Rodica Constantinovici, Ioan Macovei?Cineva mi-a zis ca merita, dar pretul este f. mare. Eu stau cam prost la civil, de fapt, il urasc, si ma gandesc ca mi-ar fi mai usor sa inteleg.

Poti sa citesti opiniile de pe site-ul Universul Juridic. Vad ca are 3 stele din 5. Eu, din cate am auzit , nu prea ar merita banii pentru ca la redactarea lui au contribuit foarte multi autori, in jur de 20, nu doar dl Baias, Rodica Constantinovici, Eugen Chelaru si Ioan Macovei. Nu toti sunt autori atat de consacrati..

Multumesc
ramunna a scris:

Salutare !
Si eu am ratat admiterea de anul acesta, am facut doar 62 de grile insa stiu exact unde am gresit si sper ca pentru anul viitor sa imi gestionez mult mai bine timpul si sa nu ma mai abat de la plan, sa inlatur toate impedimentele si toti factorii disturbatori si sa ma concentrez pe prioritati, iar prioritatea mea este examenul INM. Intr-adevar, anul acesta am avut cateva probleme de sanatate si pe plan personal, am avut si masterul care mi-a ocupat destul de mult timp, insa singura vinovata sunt eu, pentru ca stiu ca puteam sa reusesc cu putin mai mult efort. Ma consolez insa cu gandul ca nu eram pregatita din punct de vedere moral,psihic, inainte de examen efectiv am clacat din cauza stresului si am crezut ca nici nu mai ajung la examen ( insomnii -am adormit numai dupa ora 5 timp de 3 saptamani, plangeam non stop, nu mancam, eram foarte slabita ). Probabil si oboseala a contribuit la nereusita examenului. Ma voi pregati pentru anul viitor. Grilele mi se par mai grele de la an la an iar faptul ca nu stim ce sa pregatim ( NCPC, NCC) ne cam tine pe loc, insa sunt convinsa ca impreuna, cu rabdare si perseverenta vom reusi. Eu nu am fost foarte activa pe forum in ultima perioada pentru ca efectiv nu am mai gasit timp, insa v-as fi recunoscatoare daca ne-am arata toti interesul si ne-am implica in discutii, orice parere, fie ea corecta sau gresita, conteaza, ne ajuta sa ne consolidam argumentele sau sa ajungem la un consens. Pe Admitere INM 2012 au fost prea putini care au intervenit in discutii insa dupa examen am constatat ca erau destui activi si toti au profitat probabil de informatiile adunate pe forum, de aceea preferabil ar fi ca fiecare sa isi aduca aportul. Le salut si eu pe Rosse, pe Q88, pe Ice hellene, pe Ecaterina, pe care le stiu de pe celalalt forum, le urez bun venit noilor useri, ii felicit pe admisii de anul acesta si le doresc multa bafta pentru urmatoarele probe.
Eu am 2 saptamani la dispozitie sa imi fac lucrarea de dizertatie si mi-am propus ca luna asta sa imi iau o mini-pauza, asa ca singura carte pe care am de gand sa o deschid este Shogunul.
Acestea fiind zise, va doresc mult spor si discutii juridice cat mai interesante!

Buna ramunna ! Bine te regasesc ! Inteleg prin ce treci ! Important e sa depasesti momentul nefast si sa te concentrezi doar pe ceea ce vrei cu adevarat si ce conteaza pt tine ! Iti doresc vacanta placuta si sa revii cu forte noi si atitudine de invingator ! :)
infractiunea de purtare abuziva se poate retine in concus ideal cu infr. prev de art. 175 lit. f? nu se absoarbe?! nu inteleg cum se absoarbe in ifr, 176 lit. g , dar in 175 lit. f , nu.
tesuta, utilizator