Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IMPORTANT: Pensia de invaliditate se va acorda ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IMPORTANT: Pensia de invaliditate se va acorda indiferent de stagiul realizat, in toate cazurile in care beneficiarul a fost incadrat in grad de invaliditate

in legatura cu articolul de mai jos sant in aceeasi situatie
ce ar trebui sa fac si cui sa ma adresez pentru a rezolva si eu cu pensia de boala?

Decizia nr. 680/2012 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 73 alin. (1) din Legea nr. 263/2010

Aprobate de Hotãrârea Guvernului nr. 56/2012 publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 117 din 15 februarie 2012
15. AFECŢIUNILE O.R.L

Diagnosticul se bazeazã pe:
1) examene clinice de specialitate:
- examen ORL;
- examen radiologic;
- examen neurologic;
- examen oftalmologic.
2) examene funcţionale:
- audiometrie (subiectivã - liminarã şi supraliminarã sau audiometrie vocalã şi obiectivã cu potenţiale evocate);
- impedansmetrie;
- posturografie staticã şi dinamicã computerizatã;
- otoemisiuni acustice;
- electrocohleografie, potenţiale evocate vestibulare
- electromistagmografie;
- craniocorpografie;
- videonistagmografie;
- proba caloricã.

A. Tulburãrile de auz
Consecinţa afecţiunilor otice este scãderea de auz, scãdere produsã prin diferite mecanisme fiziopatologice în raport de segmentul afectat şi de cauza care le-a produs (tulburãri de tip transmisie, tulburãri de tip neuro-senzorial, tulburãri de tip mixt).
Atunci când nu se poate preciza cauza generatoare, se formuleazã diagnosticul de hipoacuzie sau cofozã.
Surditatea se poate instala brusc sau se constituie treptat, în timp, şi poate fi unilateralã sau bilateralã.
Scãderea sau abolirea unilateralã a auzului este compensatã în cea mai mare parte de urechea controlateralã, iar deficienţa funcţionalã generatã este practic neobservabilã în viaţa de toate zilele. În cazul unei asimetrii între pragurile auditive tonale ale celor douã urechi, localizarea surselor sonore se face cu dificultate, deoarece nu va avea loc, practic, o stereoaudiţie.
Deficienţa funcţionalã auditivã determinã un anumit grad de tulburare de comunicare. Ea poate fi diminuatã/compensatã prin protezare auditivã sau prin mijloace chirurgicale.
Nivelul deficienţei auditive este stabilit pe baza audiogramei vocale şi tonale liminare în câmp liber la pacientul protezat (unilateral, bilateral), dupã evaluarea câştigului protetic. Pacienţii care beneficiazã de chirurgie vor fi evaluaţi dupã efectuarea intervenţiei chirurgicale.
În cazul surditãţii brusc instalate, cu deficienţã accentuatã, pacienţii pot fi încadraţi în gradul II de invaliditate.
Scãderea de auz este apreciatã ca reprezentând circa 40% din capacitatea globalã adaptativã, astfel:

┌─────────────┬──────────────────────┬─────────────┬───────┬────────────────┐
│ Pierderea │Deficienţa funcţionalã│Incapacitatea│Aptitu-│ Gradul de │
│ auditivã │ auditivã globalã │ adaptativã │ dinea │ invaliditate │
├─────────────┼──────────────────────┼─────────────┼───────┼────────────────┤
│ 0-25 db. │ Fãrã deficienţã │ 5-19% │ APT │Nu se încadreazã│
├─────────────┼──────────────────────┼─────────────┼───────┼────────────────┤
│ 26-49 db. │ Deficienţã uşoarã │ 20-49% │ AL │Nu se încadreazã│
├─────────────┼──────────────────────┼─────────────┼───────┼────────────────┤
│ 50-80 db. │ Deficienţã medie │ 50-59% │ IPALR │ Gradul III │
├─────────────┼──────────────────────┼─────────────┼───────┼────────────────┤
│Peste 81 db. │Deficienţã accentuatã │ ≥60% │ ISE │ Gradul II │
└─────────────┴──────────────────────┴─────────────┴───────┴────────────────┘

Doamna de la comisie avea un exemplar din 2010.Si anume acesta:

HOTARARE nr. 155 din 23 februarie 2011
pentru aprobarea criteriilor si normelor de diagnostic clinic, diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I, II si III de invaliditate
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 224 din 31 martie 2011
Data intrarii in vigoare : 31 martie 2011

14. EVALUAREA CAPACITATII DE MUNCA IN AFECTIUNILE O.R.L.

Diagnosticul se bazeaza pe:
1) examene clinice de specialitate:
- examen ORL;
- examen radiologic;
- examen neurologic;
- examen oftalmologic.
2) examene functionale:
- audiometrie (subiectiva - liminara si supraliminara sau audiometrie vocala si obiectiva cu potentiale evocate);
- impedansmetrie;
- posturografie dinamica computerizata;
- otoemisiuni acustice;
- electromistagmografie;
- craniocorpografie.

A. Tulburarile de auz
Consecinta afectiunilor otice este scaderea de auz, scadere produsa prin diferite mecanisme fiziopatologice in raport de segmentul afectat si de cauza care le-a produs (tulburari de tip transmisie, tulburari de tip neuro-senzorial, tulburari de tip mixt).
Atunci cand nu se poate preciza cauza generatoare, se formuleaza diagnosticul de hipoacuzie sau cofoza.
Surditatea se poate instala brusc sau se constituie treptat, in timp, si poate fi unilaterala sau bilaterala.
Surditatea congenitala sau dobandita precoce, inaintea achizitionarii limbajului se insoteste de mutitate, iar cand este dobandita tardiv, dupa achizitionarea limbajului, se constata pierderea controlului asupra propriei voci si perceperea gresita a unor consoane.
Scaderea sau abolirea unilaterala a auzului este compensata in cea mai mare parte de urechea controlaterala, iar deficienta functionala generata este practic neobservabila in viata de toate zilele. in cazul unei asimetrii intre pragurile auditive tonale ale celor doua urechi, localizarea surselor sonore se face cu dificultate, deoarece nu va avea loc, practic, o stereoauditie.
Deficienta functionala auditiva determina un anumit grad de tulburare de comunicare. in procesul de comunicare intervine, pe langa receptia mesajului, si reactia de raspuns la mesaj, care poate fi vorbit, prin limbaj mimico-gestual etc. Fiecaruia dintre cei doi termeni ai comunicarii ii revine o parte egala.
In cazul surditatii brusc instalate, cu deficienta accentuata sau grava, pacientii pot fi incadrati in gradul II de invaliditate pentru o perioada limitata, pana la un an, pentru acomodare la noua situatie.
Scaderea de auz este apreciata ca reprezentand circa 40% din capacitatea globala adaptativa, astfel:
*T*
+----------------------------------------------------------------------------+
¦ Pierderea ¦ Deficienta ¦Incapacita- ¦Capacitatea¦ Gradul de ¦
¦ auditiva ¦ functionala ¦tea ¦ de munca ¦ invaliditate ¦
¦ ¦ ¦adaptativa ¦ ¦ ¦
+------------+---------------------+------------+-----------+----------------¦
¦ 0-25 db. ¦ Fara deficienta ¦ 5% ¦ Pastrata ¦Nu se incadreaza¦
+------------+---------------------+------------+-----------+----------------¦
¦ 26-35 db. ¦ Deficienta usoara ¦ 6-10% ¦ Pastrata ¦Nu se incadreaza¦
+------------+---------------------+------------+-----------+----------------¦
¦ 36-70 db. ¦ Deficienta medie ¦ 11-25% ¦ Pastrata ¦Nu se incadreaza¦
+------------+---------------------+------------+-----------+----------------¦
¦ 71-80 db. ¦Deficienta accentuata¦ 26-30% ¦ Pastrata ¦Nu se incadreaza¦
+------------+---------------------+------------+-----------+----------------¦
¦peste 81 db.¦ Deficienta grava ¦ 31-40% ¦ Pastrata ¦Nu se incadreaza¦
+----------------------------------------------------------------------------+
*ST*

Nu stiu ce sa mai inteleg.....dupa cel din 2010,care il are doamna de la expertiza nu ma incadrez,dupa cel din 2012 ma incadrez....
ContSters118932, utilizator
rog un moderator sa stearga postul anterior.
Sunt diferente mari intre MO din 2001 si MO din 2010.Au disparut cateva lucruri.
Ultimul act normativ este cel valabil.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
...se pare ca legea nu e aceeasi pentru toti.Primul act este pentru cei din armata/politie/etc
Concluzie - doar pe Hipoacuzie,nu se poate da incadrare in grad.
ContSters118932, utilizator
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o solutie, in cazul mamei mele care are 63 de ani si dispune de certificatul de dizabilitate gradul 3 cu un complement de 39 de lei, cum poate intra la comisie pentru pensie de invaliditate? a sunat si i-a zis asistenta ca nu-i primeste dosarul ca e trecuta de varsta de pensionare, mentionez ca are vreo 3 lucrati, sau ce solutie ar fi?