Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Indexare pensii alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Indexare pensii alimentare

Buna ziua.
Angajatorul este obligat sa indexeze pensiile alimentare sau de intretinere, fara a avea in prealabil o hotarare judecatoreasca ?
Am discutat cu diverse persoane vis-a-vis de acest lucru, parerile fiind impartite.
Va rog sa ma lamuriti in acest sens.
Am primit un raspuns de la un grefier care spunea ca beneficiarul sumei trebuie sa se adreseze instantei, iar aceasta emite o hotarare in care se stabileste cuantumul nou al pensiei alimentare indexate.
Alex_Munteanu a scris:

Angajatorul trimestrial va indexa pensia de intretinere

Si daca nu o va face?
Si daca tertul poprit nu este angajator, ci o banca unde debitorul are conturi / depozite?
Nu-s contabil, poate de aia nu imi du seama cum indexez pensia exprimata in fractii.
Si daca oricum eu indexez deja trimestrial salariile, atunci mai indexez si pensia?

Alex_Munteanu a scris:
recomandând în acelasi timp angajatului sa solicite in instanta recalcularea pensiei de intretinere.

Ei, asta nu! Nu-s oficiu juridic pentru parintii care nu se inteleg cum sa isi creasca minorii, si nici recrutator de justitiabili sau procesomani. Pur si simplu nu-mi permit, ca angajator, sa recomand nici unui salariat sa mearga in instanta cu o chestiune de familie.
smeagull a scris:

Nu-s contabil, poate de aia nu imi du seama cum indexez pensia exprimata in fractii.
Si daca oricum eu indexez deja trimestrial salariile, atunci mai indexez si pensia?

(2) Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei.