avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Indexare pensii alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Indexare pensii alimentare

Buna ziua.
Angajatorul este obligat sa indexeze pensiile alimentare sau de intretinere, fara a avea in prealabil o hotarare judecatoreasca ?
Am discutat cu diverse persoane vis-a-vis de acest lucru, parerile fiind impartite.
Va rog sa ma lamuriti in acest sens.
Am primit un raspuns de la un grefier care spunea ca beneficiarul sumei trebuie sa se adreseze instantei, iar aceasta emite o hotarare in care se stabileste cuantumul nou al pensiei alimentare indexate.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 23:50, 31 August 2012
Alex_Munteanu a scris:

Angajatorul trimestrial va indexa pensia de intretinere

Si daca nu o va face?
Si daca tertul poprit nu este angajator, ci o banca unde debitorul are conturi / depozite?
Nu-s contabil, poate de aia nu imi du seama cum indexez pensia exprimata in fractii.
Si daca oricum eu indexez deja trimestrial salariile, atunci mai indexez si pensia?

Alex_Munteanu a scris:
recomandând în acelasi timp angajatului sa solicite in instanta recalcularea pensiei de intretinere.

Ei, asta nu! Nu-s oficiu juridic pentru parintii care nu se inteleg cum sa isi creasca minorii, si nici recrutator de justitiabili sau procesomani. Pur si simplu nu-mi permit, ca angajator, sa recomand nici unui salariat sa mearga in instanta cu o chestiune de familie.
smeagull a scris:


Nu-s contabil, poate de aia nu imi du seama cum indexez pensia exprimata in fractii.
Si daca oricum eu indexez deja trimestrial salariile, atunci mai indexez si pensia?





(2) Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indexarea de drept a pensiei de intretinere dan_co dan_co Buna ziua. In conformitate cu prevederile art. 531 alin. (2) din Noul Cod Civil, [quot]pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de ... (vezi toată discuția)
Actualizare pensie intreţinere minor Martonze Martonze Instanţa a stabilit pentru copilul meu o pensie alimentară în valoare fixă, pe care tatăl o plăteşte cu regularitate. Articolul 531 alin. (2) Cod ... (vezi toată discuția)
Rata inflatiei pensie alimentara.bună seara,am deschis proces pentru micșorarea pensiei de intretinere,eu ... Meduza10 Meduza10 Bună seara,am descjis proces pentru micșorarea pensiei de intretinere,eu nu am venit și în întâmpinare mi s- cerut sa plătesc rata inflatiei ... (vezi toată discuția)