Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Omorul din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Omorul din culpa

Buna,am si eu o intrebare daca se poat,discutam cu cumnatul meu apropo de o chestie si vreau un raspuns avizat din partea unui avocat.
Intrebare:
: Daca eu conduc o masina regulamentar ( in limita vitezei legale,nebaut etc) si imi sare un copil in fata masinii,nu il pot evita si apoi copilul moare,sunt acuzat de omor din culpa ?

Multumesc !
daca se constata de catre expert ca se putea evita accidentul si nu a facut acest lucru ce se intampla ? o sa fie trimis in judecata eu ma aflu in acest caz si de accea intreb . stiti cumva unde pot gasi in lege cat bate faza scurta (luminile de intalnire )
samy2011, utilizator
Daca expertul concluzioneaza ca accidentul putea fi evitat de dvs, in conditiile in care ati incalcat normele de conducere pe drumurile publice, probabil veti fi trimis in judecata.
eu nu am incalcalt nici o regula nu am fost baut ,nu am parasit locul accidentului,nu am depasit viteza legala nu am incalcat vreo regula /indicator de circulatie dar la expertiza declansarea starii de pericol a inceput la observarea pietonului de la distanta de 60m pe faza scurta (ora 4 intuneric afara) potrivit raportului de expertiza la viteza pe care o aveam puteam evita .
Este corect la 14m urme intrerupte de frana cu ABS 43km/h orice parere e binevenita multumesc