Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Necesitatea diplomei de studii la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Necesitatea diplomei de studii la angajare

Buna ziua,
Imi poate spune cineva va rog, de ce este necesara diploma de studii la angajare?

Va multumesc!
De multe ori se solicita aceasta diploma pentru a se verifica daca studiile respective sunt cele necesare ocuparii acelei functii ...
Aceasta diploma se trimite catre ITM sau Administratia de Ocupare a Fortelor de munca sau catre alta institutie?
Nu se trimit nicaieri aceste diplome ... o copie de pe diploma va trebui sa existe in dosarul de personal al angajatului respectiv.
Diploma se transmite catre AJOFM odata cu formularul " Situatia privind locurile vacante", anterior angajarii persoanei selectate. Cel putin mie asa mi s-a cerut de catre angajatele acestei institutii si poate nu era de ajuns trimit si copie dupa C.I. si fisa de aptitudine
Legea nu prevede asa ceva ... Art. 10 din Legea nr.10/200
(1) Angajatorii au obligaţia să comunice agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, denumite în continuare agenţii pentru ocuparea forţei de muncă, în căror rază îşi au sediul, respectiv domiciliul, toate locurile de muncă vacante, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea acestora.
..