Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot fi tras la raspundere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot fi tras la raspundere?

Buna ziua, in anul 2007 luna decembrie am achizitionat de la un magazin niste mobila in rate. Totul a fost in valoare de 16 milioane 500 de mii lei vechi. Am achitat pe loc 5 milioane si a ramas ca restu sa ii dau in 2-3 luni. Eu am avut niste probleme financiare si nu am putut achita nici pana acum suma, si fiindu-mi oarecum rusine m-am c-am ascuns de patronul respectiv. In vara lui 2008 a venit de 2 ori politia la usa cu invitatii la politie dar nu le-am dat drumul. Astazi insa imi bate cineva la usa, deschid...politia.., imi inmaneaza invitatia si ma pofteste maine dimineata la ora 8:30 la sediul politiei. Acum nu stiu ce sa fac, fiinca m-am interesat si ar cam fi abuz de incredere. Nu stiu cum sa fac cum sa procedez, fiinca nici acum nu o duc prea bine cu bani. Precizez cand am luat mobila nu am semnat nimic, nici macar o hartie cat de mica. Ideea e ca vreau sa ii dau bani inapoi dar nu pot pe toti odata si pana acum mi-a fost rusine sa dau ochii cu patronul. Poate cineva sa ma invete ce sa fac? Trebuie sa ma prezint obligatoriu la politie? As putea fi acuzat?
Nu prea vad abuz de incredere aici.
Este mai mult o incercare a patronului de a-si recupera banii in urma "prostiei" pe care a facut-o.
Doamna avocat Gabriela A.are dreptate.Asa cum dealtfel am aratat,este greu ca reclamantul sa poata sustine o asemenea acuzatie.