Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare apartament pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare apartament pe numele copilului minor

Buna seara!

Ma intereseaza daca se poate achizitiona un apartament pe numele copilului minor, care sunt conditiile?
Daca se poate ,ce drepturi avem noi, parintii, asupra imobilului respectiv.
De asemenea ma intereseaza daca(noi,parintii) ,ajungem in imposibilitatea de a mai plati un credit ipotecar la o banca , daca poate sa execute silit apartamentul de pe numele copilului.

V amultumesac anticipat!
Acum am recitit. In momentul de fata, nici soțul, nici copiii acestuia nu au niciun drept, imobilul fiind bun propriu.
Este bine sa ii faceti acte copilului dvs din timpul vieții.
Puteti încheia un contract de donație in perfectă siguranta.
Copiii sotului nu va sunt rude, încât să solicite reductiunea.
Raluk0207 Va mulțumesc din suflet.. Sănătate multa și numai bine
~ Conținut șters la cerere ~