avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare-cumparare apartament pe numele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare-cumparare apartament pe numele copilului minor

Buna seara!

Ma intereseaza daca se poate achizitiona un apartament pe numele copilului minor, care sunt conditiile?
Daca se poate ,ce drepturi avem noi, parintii, asupra imobilului respectiv.
De asemenea ma intereseaza daca(noi,parintii) ,ajungem in imposibilitatea de a mai plati un credit ipotecar la o banca , daca poate sa execute silit apartamentul de pe numele copilului.

V amultumesac anticipat!
Cel mai recent răspuns: Luca01 , utilizator 21:48, 12 Mai 2020
Acum am recitit. In momentul de fata, nici soțul, nici copiii acestuia nu au niciun drept, imobilul fiind bun propriu.
Este bine sa ii faceti acte copilului dvs din timpul vieții.
Puteti încheia un contract de donație in perfectă siguranta.
Copiii sotului nu va sunt rude, încât să solicite reductiunea.
Raluk0207 Va mulțumesc din suflet.. Sănătate multa și numai bine
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire copil minor roxana_dido roxana_dido CUM ANUME POATE UN PARINTE, PROPRIETAR AL CASEI FAMILIEI SA LASE MOSTENIRE COPILULUI SAU MINOR CASA, FARA A PUTEA ATACA APOI ACEL ACT?MENTIONEZ CA SOTII NU MAI ... (vezi toată discuția)
Acte imobil pentru copil minor-nepot catalina.p catalina.p Bunicii ( sot-sotie cu varste de peste 73 ani ) bolnavi ai unui nepot in varsta de numai 3 ani- minor vor sa cumpere pe numele si pentru nepotul lor (in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu banca unguruiulica unguruiulica buna..am un credit care nu l-am mai platit din 2007 ...sunt casatorita si am un apartament pe numele meu..daca-l trec pe numele copilului el fiind minor ce ... (vezi toată discuția)