Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua,
am o intrebare: daca sotii nu sunt divortati legal exista o procedura de a obliga tatal copilului sa asigure copilului o suma de intretinere lunara?
Precizez ca am parasit domiciliul conjugal impreuna cu copilul care este in varsta de 14 ani , de un an de zile . Tatal copilului munceste momentan in strainatate si primeste lunar diurna si salariu in cont bancar,stiu ca are semnat si un contract in tara cu un salariu . As dori sa stiu ce procent i se cuvine copilului.daca i se cuvine ,deoarece nu a fost inaintat divortul .
Am parasit domiciliul din cauza violentei sotului .
As mai dori sa stiu daca am vreo sansa sa primesc o parte din casa .Casa fiind pe numele amandorura, deoarece am parasit domiciliul .
Multumesc anticipat .
dahp, utilizator
promovati actiune pentru plata pensie de intretinere. se iu in calcul doar veniturile constante promovati divort.