Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, in legatura cu art. 248 codul muncii, o persoana a avut avertisment scris care s-a radiat de drept in 12 luni, care au trecut de aproape un an.
In caz de concedieri colective, unul din criterii avute in vedere este si ,, persoanele care au avut abateri disciplinare".
Avand in vedere ca acest avertisment scris s-a radiat, pentru persoana respectiva poate fi un criteriu de concediere?
Va multumesc anticipat.
Unde se precizeaza ca nu se poate tine cont de o sactiune disciplinara radiata?