avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, in legatura cu art. 248 codul muncii, o persoana a avut avertisment scris care s-a radiat de drept in 12 luni, care au trecut de aproape un an.
In caz de concedieri colective, unul din criterii avute in vedere este si ,, persoanele care au avut abateri disciplinare".
Avand in vedere ca acest avertisment scris s-a radiat, pentru persoana respectiva poate fi un criteriu de concediere?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 17 Septembrie 2012
Unde se precizeaza ca nu se poate tine cont de o sactiune disciplinara radiata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere victoriag victoriag Am fost concediata in urma unui singur,,AVERTISMENT SCRIS,, am sanse sa castig procesul? Cat m/ar costa sa fiu reprezentata la proces?:( (vezi toată discuția)
Radierea concedierii disciplinare codulmuncii codulmuncii La art 248 ali. (3) din codul muncii se prevede urmatoarele: [b]Sancţiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă ... (vezi toată discuția)
Conflict de munca- invatamant stefan-08 stefan-08 Buna ziua.Ma intereseaza daca mustrarea scrisa este considerata sanctiune. Care sunt urmarile acestei sanctiuni ? Ce implicatii care asupra CV-lui persoanei ... (vezi toată discuția)