Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vor sa-mi schimbe contractul pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vor sa-mi schimbe contractul pe perioada determinata

Buna ziua,

urmeaza sa ma intorc la servici din CCC. In timpul concediului mi s-a schimbat angajatorul. Initial mi-au spus ca nu mai am loc in noua organigrama. Apoi, dupa ce am incercat sa-mi apar pozitia, cica vor sa-mi dea o sansa si sa facem o noua scolarizare pentru noua politica a firmei si imi dau 6 luni la dispozitie sa arat ce pot, deci doar un contract pe o perioada de 6luni, pe aceeasi functie.
Eu le-am spus ca nu am nicio problema sa ma evalueze dupa 6 luni dar intrebarea mea este de ce nu vor sa-mi mentina vechiul contract? Nu e suspect?
Cum trebuie sa procedez?

Va multumesc
torapaun, utilizator
Va rog sa-mi spuneti care este baza legala prin care se poate schimba durata contractului, deoarece angajatorul mi-a spus ca legea nu-i permite sa schimbe durata unui contract in desfasurare de pe perioada nederminata in perioada determinata pe 6 luni prin act aditional.

Va multumesc
Baza legala se gaseste in Codul Muncii la art. 41, al. 3 lit. a ("Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente: a) durata contractului")
Va rog sa-mi spuneti care este baza legala prin care se poate schimba durata contractului, deoarece angajatorul mi-a spus ca legea nu-i permite sa schimbe durata unui contract in desfasurare de pe perioada nederminata in perioada determinata pe 6 luni prin act aditional ci doar daca se reziliaza contractul initial

Va multumesc

Art.41 C.mun.
1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul parţilor.
.....
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
......

Este o varianta legala si cea propusa de catre angajatorul dvs .. incetarea raportului de munac vechi si incheierea unui nou raport de munca.