Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de viol ?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de viol ?!

Sunt mama unui baiat de 20 ani acuzat acum 3 zile ca in urma cu aproape 6 luni si-ar fi violat o verisoara de 15 ani in timpul unei plimbari cu masina.El sustine ca e nevinovat si a acceptat sa sustina testul poligraf...inca nu avem rezultatul final dar politistul ne-a spus sa stam linistiti ca el crede ca o sa fie bine...
In aceste 6 luni noi ne-am mai intalnit si comportamentul fetei era absolut normal...chiar si in fata lui....nimeni din familie nu a observat vreo schimbare in comportamentul ei...
Noi nu putem comunica...dar desi noua ni s-a spus sa asteptam 2 zile pt. rezultatul testului rudele m-au sunat si mi-au spus ca ei au fost informati ca a iesit vinovat la testul cu poligraf,si asta dupa o ora de la sustinerea lui...e posibil???
Ei sustin ca au scos recent un certificat medico-legal prin care reiese ca fata
nu a mai intretinut relatii in ultimele 6 luni si ca ar fi virgina dar are o dilatare a himenului de 3-5 cm!!!!(e oare posibil?)
Sunt disperata deoarece nu am trait astfel de situatii si nu stiu la ce ne putem astepta si mai ales ce putem face

Poligraful demonstreaza minciuna tot atat de bine pe cat a da cu banul demonstreaza minciuna. Orice profesor universitar de psihologie care e la curent cu cercetarea in acest domeniu poate confirma acest lucru. Poligraful e un instrument de recuzita pentru a smulge marturisiri de la naivi si atat. Nu are nici validitate, nici incredere, asta e ce afirma Academia americana de stiinte. Asa ca nu reiese de nicaieri ca tanarul a mintit. Asta poate reiesi doar daca se contrazice in declaratiile pe care le da, atunci e clar ca una din afirmatiile sale este o minciuna. Lucru care poate reiesi si din declaratiile fetei, daca ea se contrazice.