Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de viol ?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de viol ?!

Sunt mama unui baiat de 20 ani acuzat acum 3 zile ca in urma cu aproape 6 luni si-ar fi violat o verisoara de 15 ani in timpul unei plimbari cu masina.El sustine ca e nevinovat si a acceptat sa sustina testul poligraf...inca nu avem rezultatul final dar politistul ne-a spus sa stam linistiti ca el crede ca o sa fie bine...
In aceste 6 luni noi ne-am mai intalnit si comportamentul fetei era absolut normal...chiar si in fata lui....nimeni din familie nu a observat vreo schimbare in comportamentul ei...
Noi nu putem comunica...dar desi noua ni s-a spus sa asteptam 2 zile pt. rezultatul testului rudele m-au sunat si mi-au spus ca ei au fost informati ca a iesit vinovat la testul cu poligraf,si asta dupa o ora de la sustinerea lui...e posibil???
Ei sustin ca au scos recent un certificat medico-legal prin care reiese ca fata
nu a mai intretinut relatii in ultimele 6 luni si ca ar fi virgina dar are o dilatare a himenului de 3-5 cm!!!!(e oare posibil?)
Sunt disperata deoarece nu am trait astfel de situatii si nu stiu la ce ne putem astepta si mai ales ce putem face

Eu din cate am observat in cazurile complicate in Ialomita se aduc avocati de la Bucuresti.

Nu m-am nimerit niciodata cu un avocat din Ialomita intr-un dosar complex ci numai cu avocati din Bucuresti.

In privinta onorariului nu cred ca ar fi diferente semnificative intre Ialomita si Bucuresti in cazul expus de dvs.
Avantajul cu Bucurestiul ar fi acela ca aici exista si experti IML si in caz de necesitate a unei contraexpertize este mai usor sa aveti acces la expert parte.

In cazul expus de dvs. cred ca nu exista decat doua variante ori va fi achitat ori va fi condamnat cu executare.

Nu cred ca s-ar aplica o pedeapsa cu suspendare decat daca nu prea a fost viol si treaba este dubioasa dar nu atat de mult incat sa fie vorba de...dincolo de orice dubiu...( adica aplicarea prezumtiei de nevinovatie...)
Insa...aceasta ultima consideratie o fac fara a cunoaste ceea ce se afla la dosar pentru a se putea aprecia in concret si de aceea prima versiune cu achitarea sau condamnarea cu executare in regim de detentie pare mai apropiata de realitate...deoarece in 99 % din cazurile de viol inculpatii ajung dupa gratii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru a fi condamnat trebuie sa existe probe. Faptul ca fata nu mai e virgina nu e o proba pentru a-l condamna, deoarece si-ar fi putut pierde virginitatea cu oricare alt barbat sau chiar cu un vibrator, un morcov sau o banana.

Sigur, ca in orice proces din care s-ar putea alege cu puscarie, trebuie angajat un avocat bun. Dar pe vorbe goale nu poate fi condamnat, ca asa as putea pretinde ca Ponta mi-a violat sora pe cand ea avea 15 ani, dar daca n-am probe nu ma crede nimeni, ba chiar m-as alege cu dosar penal pentru denunt calomnios.

Testul poligraf nu constituie o dovada a violului, vezi [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
Testul poligraf nu constituie o dovada a violului dar reprezinta un indiciu care coroborat cu declaratia victimei si a declaratiei lui ca au fost acolo...dar inculpatul a mintit...in privinta a ceea ce a facut ori s-a intamplat...

Cert este ca s-a gresit ca s-a acceptat testul poligraf...dupa parerea mea...prin insasi faptul ca s-a acceptat...

Insa, daca testul poligraf i-a iesit bine, poate scapa de acuzatie...

Eu nu am acceptat niciodata testul poligraf cand l-a cerut organul de ancheta penala.
Culmea este ca nici atunci cand l-am cerut eu nu mi-au aprobat cererea...
Deci, mie imi pare cumva echitabil cum s-a intamplat...
Niciodata cu niciodata...eu si niciodata ei...

Problema este ca subiectul poate fi stresat si sa iasa rau...

Mi-a facut un procuror o faza de curand cand am refuzat testul poligraf.
Mi-a luat clientul si l-au testat doar pe baza de intrebari...
Concluzia psihologului a fost ca minte...dar nu s-a facut testul poligraf...
Era vorba de omor...o suspiciune care era oricum nefondata dupa parerea mea, dar niciodata nu trebuie sa risti...ca avocat...libertatea clientului...
Intre timp si-au gasit alt vinovat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
e virgina fata,are doar o dilatare de 3-5cm...asa am inteles ca a iesit la IML
E un pic mai greu cu violul ăsta
Până la urmă nici nu contează ce susţine fata pentru că;
nu există dovada penetrării
nu există dovada agresiunii
nu a fost făcută recoltarea probelor biologice
În lipsa acestora, viol 0.
Apărarea nonconformistă despre care vorbiţi este de fapt o nebunie susţinută probabil în faţa unei judecătoare care nu a văzut în viaţa ei o ,,aţă" iar prezenţa la cursurile de medicină legală le-a făcut la o cafea considerând că va putea să judece foarte bine şi dacă nu ştie unde e ,,aţa"