Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... pot actiona la strasburg Macedonia in cazul acesta?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

pot actiona la strasburg Macedonia in cazul acesta?

Sunt cetatean roman. Am fost oprita intai la granita Macedoniei cu Bulgaria (punctul de frontiera Kriva Palanka). Mi s-a oprit cam o ora pasaportul, timp in care am stat in autocar. La un moment dat am fost data jos din autobuz, si un ofiter de frontiera macedonean (era o femeie) m-a intrebat: Unde voi sta in Macedonia? Am spus ca sunt in tranzit, calatoresc spre Albania. M-a intrebat cand voi calatori in Albania si daca voi sta la cineva intre timp. Am spus ca nu, am autobuz la 21, 30 (stiam sigur pentru ca fusesem si in septembrie, atunci am pierdut autobuzul, am stat la hotel in Skopje). Mai apoi m-a intrebat de ce merg in Albania si cat voi sta. Nu ne-am inteles prea bine, nu stia sa vorbeasca bine engleza. Atat m-a intrebat.Am ajuns in Skopje pe la ora 21, am luat un taxi pana la agentia de calatorie si la 21, 30 am pornit spre Tirana. Pe la orele 00,30 am ajuns la granita cu Albania (punctul de frontiera Qafëthanë). Dupa ce am dat pasapoartele toti calatorii soferului si le-a dat la politistul de frontiera, mi s-a spus sa cobor din autobuz, sa imi iau toate lucrurile. Am fost deci data in mod selectiv jos din autobuz si condusa in sectia de politie de frontiera. Am asteptat cam o ora pana au ajuns acolo trei inspectori (cred cu certitudine ca din serviciile secrete erau, dupa caracterul intrebarilor, propunerilor, amenintarilor si a modului lor de lucru, mai ales ca am auzit termenul "inspector", care la ei e asociat nu cu politia, ci cu serviciile secrete) macedoneni imbracati in civil. Inainte sa vina, politistii de frontiera mi-au spus sa imi dau tot jos din buzunare si sa stau pe un scaun si sa astept sa vina. Mi-au pus si ei o serie de intrebari, mai ales de ce merg in Albania si daca am stat undeva in Macedonia. Mentionez ca mergeam in Albania pentru a verifica daca la Universitatea din Tirana s-a aprobat doctoratul in stiinte politice, pentru ca intentionez sa ma inscriu la doctorat acolo.. Nu mi s-a spus de ce am fost oprita la frontiera, nu mi s-a spus in ce stare sunt, daca am fost arestata sau..., nici nu a fost chemat un reprezentant al ambasadei romane din Skopje. Cand au sosit inspectorii, mi s-a spus sa merg intr-o camera separata, la care se ajungea de pe un coridor. Mi s-a spus sa stau la o masa, mai era si o bancheta mare asezata in partea stanga. Unul din inspectori cam in varsta de 55-60 de ani scria si stia si engleza, altul stia albaneza si traducea, pentru ca mi-a fost mai usor sa vorbesc in albaneza decat in engleza. Nu stiu daca era albanez sau macedonean care doar stia albaneza. Al treilea inspector a venit mai tarziu, si i-a luat locul celui care scria. La inceput am fost intrebata despre chestiuni private, unde studiez, din ce oras din Romania sunt, ce lucreaza parintii, daca am frati, surori, ce lucreaza sora mea, ca si cand aceasta ar fi fost in autoritatea statului macedonean. Mi s-au cerut parerile politice despre situatia din Macedonia, ce se va intampla cu albanezii din Balcani, ce se va intampla cu statul macedonean, cum vad situatia albanezilor din Macedonia. Am fost intrebata daca am scris vreun articol in presa albaneza, unde anume l-am scris, daca am avut vreun interviu, unde anume. Dat fiind incidentele din zilele premergatoare, am fost intrebata daca am legaturi cumva cu cei de la Alianta Rosu si Negru. Mi s-a sugerat sa imi schimb parerile politice si am fost amenintata cand am spus ca nu le schimb. Mi s-a spus ca ma lasa sa plec in Albania, dar trebuie sa ma intorc prin Macedonia, sa port intalniri cu anumiti politicieni pe care nu i-au mentionat, sa scriu insemnari si sa le aduc lor. Am refuzat categoric, spunand ca sunt cetatean roman si nu accept sa lucrez pentru nici un serviciu secret strain. Mi s-au luat numerele de telefon din agenda si am fost intrebata despre fiecare persoana cine este, cu ce se ocupa, in special cu numerele din Albania, Kosovo, Macedonia. Le aveau scrise deoparte pe o foaie, cu un semn special pentru cele din Macedonia. Nu aveam nimic de ascuns in legatura cu persoanele cu care am legatura si am dat aceste informatii, dar m-a deranjat incalcarea dreptului meu la intimitate. Mi-au luat pur si simplu mobilul de pe masa de unde lasasem lucrurile care le aveam in buzunar si s-au uitat in celular, fara a avea mandat judecatoresc pentru aceasta. In general s-au purtat destul de agresiv verbal, chiar tipau si loveau cu pumnul in masa.De aceea consider ca au exercitat o teroare psihologica continua asupra mea, intentionand sa ma sperie sau sa ma faca sa colaborez cu ei, ceea ce nu am facut! Pe la 5, 30 mi -au dat drumul. Ultimele lor cuvinte au fost ca de fiecare data cand trec prin Macedonia "ne vom intalni si vom avea astfel de discutii". M-au intrebat daca stau in partea macedoneana pana soseste autobuzul de ora 7 sau plec in partea albaneza. Traumatizata fiind de ceea ce se intamplase, am spus ca merg in partea albaneza. Am trecut de granita albaneza si am mers cam o jumatate de ora pana la un magazin care era inchis. Din fericire a oprit o masina acolo. Le-am spus ce se intamplase si m-au dus pana la o benzinarie unde opreau masinile pentru Tirana. Asa am ajuns in capitala Albaniei, pe 8 decembrie 2011.
cred ca incalcarile Conventiei sunt incalcarile dreptului la libertate si siguranta, dreptul la libera exprimare si dreptul la libera circulatie.
O problema este punctul 18 din completarea formularului, de ce nu am utilizat mijloacele interne. Ma gandesc ca ar trebui scris ca am incercat utilizarea mijloacelor interne, dar acestea sunt inadecvate, imposibile si inefective datorita sistemului politic colonial din Macedonia ( ma gandesc ca se poate invoca cazul Akdivar and Others v. Turkey si cazul Khashiyev and Akayeva v. Russia), care a intervenit politic pentru a nu putea aduce chestiunea in fata instantelor interne (datorita avocatilor colaboratori politici ai autoritatilor macedonene). O alta chestiune este faptul ca trebuie luate in considerare circumstantele politice generale din Macedonia, incalcarile drepturilor albanezilor si circumstantele personale ale mele ca aplicant, ca aparatoare a natiunii albaneze si a drepturilor sale, ceea ce m-a adus in situatia de a fi o tinta a serviciilor secrete macedonene, care au actionat dincolo de legislatia interna macedoneana (Legea strainilor) si internationala. Poate fi declarat admisibila o cerere realizata acum catre CEDO, pentru ca pur si simplu nu reusesc sa aduc chestiunea mea in fata instantelor macedonene datorita influentei politice asupra avocatilor? Sfatuiti-ma ce sa fac
Monica222, utilizator
Ceea ce incalca drepturile omului consider ca este incalcarea dreptului la libera circulatie, incalcarea dreptului la libera exprimare si incalcarea dreptului la libertate si siguranta.
Ceea ce contest eu este lipsa legislatiei in modul de a actiona a MAI macedonean. La punctele de frontiera macedonene, la toate punctele de frontiera sunt liste cu nume si se actioneaza dupa trei moduri concrete:
1. cu o dunga rosie in dreptul numelui: se opreste si se ancheteaza de catre DBK (serviciul secret macedonean)
2. cu doua dungi rosii: se aresteaza
3. cu trei dungi rosii: se lichideaza.
Nu vorbesc chestiuni desprinse din filmele science fiction, am informatii clare ca macedonenii actioneaza in astfel de mod, iar criteriile sunt total arbitrare si antidemocratice. De ce am fost inclusa eu intr-o astfe de lista? Pentru ca ca sunt persoana publica in spatiul albanez si am criticat guvernul macedonean pentru abuzurile impotriva albanezilor. Aici este problema incalcarii drepturilor omului.
Monica222, utilizator
V-am expus faptul ca ceea ce fac serviciile secrete nu se ia in seama de CEDO.
Fiecare stat are propriile sale servicii de informatii sau contrainformatii si nu aveti sanse la CEDO daca abordati problema la acest mod.
Nici albanezii nu sunt usa de biserica.
Este vorba de o problema de care dvs. sunteti straina.

Parerea mea este ca stimatul forumist Tgeorgescu a pus foarte bine problema pentru a va lamuri.