Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare apartament dupa vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare apartament dupa vanzare

Buna seara tuturor !

Am si eu o intrebare daca pot fii ajutat cu un raspuns.
Am vandut mamei mele (formal fara bani) apartamentul in care locuim impreuna in 1997 cu act de vanzare-cumparare , ca voia sa fie ea propietara avand probleme cu vederea(acum are handicap abia mai distinge) si i-am facut placerea ca sa fie bine.
Acum are 82 de ani si ar vrea sa-mi redea apartamentul pe numele meu.
Exista vreo posibilitate sa anulam contractul de vanzare-cumparare de comun acord? Sau care ar fi cea mai convenabila tranzactie intre noi mai economica de a deveni propietar din nou trecand apartamentul pe numele meu.
Mentionez ca sunt singurul copil si tatal meu este decedat din 1988.

Multumesc anticipat
Cristian_1011, utilizator
Mostenirea e ... mostenirea, deci după deces.
da, la succesiune ma refeream. Procedura mostenirii, denumita in mod frecvent si succesiune, se deschide numai dupa deces si poate fi de doua feluri legala sau testamentara.