Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat persoana juridica (fara personalitate ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat persoana juridica (fara personalitate juridica) intr-un SRL

Este posibila dobandirea calitatii de asociat intr-o societate cu raspundere limitata, de catre o persoana juridice straina, constituita sub forma unei societati simple, fara personalitate juridica?
Multumesc.
Adrian, ma refeream la societati comerciale care sa nu aiba personalitate juridica. Alte tipuri de societati sunt, dar nu in sensul legii 31.
Asa este, in sensul Legii 31/1990 nu sunt societati fara personalitate juridica, dar utilizatorul nu a specificat ca ar fi o societate comerciala ci o societate simpla care poate fi incadrata si altundeva.
Teoric daca conform legislatia straine are personalitate juridica se aplica dreptul intern al tari de unde procede. Oricum daca doar are un numar fiscal, nu inseamna ce are personalitate juridica, ci doar o pozitia fiscala pentru a plati impozite, ceea ce exista si in Romania. Ca sa dovandesc calitate de asociat e probabil ce sa va ceara dreptul intern al tari de origen.
alvarolipo a scris:

Teoric daca conform legislatia straine are personalitate juridica se aplica dreptul intern al tari de unde procede. Oricum daca doar are un numar fiscal, nu inseamna ce are personalitate juridica, ci doar o pozitia fiscala pentru a plati impozite, ceea ce exista si in Romania. Ca sa dovandesc calitate de asociat e probabil ce sa va ceara dreptul intern al tari de origen.

PROFESIA libera are personalitate juridica se infiinteaza/autorizeaza in baza unei LEGI SPECIALE.

daca legea speciala ii permite si forma de societatea comerciala cu raspundere limitata e ok .
olden, utilizator
Aveti dreptate @ Alvarolipo, existenta unui cod(numar) fiscal nu inseamna automat si personalitate juridica, se face des confuzia aceasta!