Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu post natal-urgent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu post natal-urgent

Buna ziua,
Situatia e un pic dificila, dar stiu ca se poate rezolva intr un fel, numai ca nu stiu de unde sa incep, de aceea va cer ajutorul (l am primit mereu si a fost foarte bun).
Fiica mea este insarcinata in 8 luni, nu este casatorita legal cu tatal copilului, ea are un PFA si un contract de colaborare cu o societate, din luna august, de atunci plateste asigurari de sanatate la acest PFA, in luna iunie a terminat facultatea la zi, dar nu a dat licenta si pentru a avea continuitate am dus documente la casa de sanatate din care reiese ca a fost studenta la zi pana in luna iunie.Ea se gandeste sa inchida PFA ul acela , ce trebuie sa faca pentru a beneficia de indemnizatie de nastere copil? Daca am omis vre o explicatie pot sa raspund imediat.Multumesc
Atunci ar fi bine sa intrebari in sectiunea de forum "PFA... " unde va poate raspunde un specialist in domeniu.
Multumesc inca o data
Buna seara, am postat acolo unde mi ati spus intrebarea, dar nu am primit nici un raspuns, astazi am rezolvat situatia asa.Pentru a nu intrerupe PFA ul dupa ce va naste fiica mea, va opta pentru stimulent de insertie, care este in cuantum de 500 lei, in conditiile in care pentru CC ar fi luat 600 lei si pentru aceasta nu este necesar sa achite cei 0.85% pentru concedii medicale si indemnizatii.Daca ar fi optat ptr CC ar fi trebuit neaparat sa achite cei 0.85%.
Ati procedat foarte bine asa.