avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
am divortat( nu am primit inca hotararea de divort, solutia a fost data 01.10) si urmeaza sa facem partajul pe cale amiabila. Problema este ca au intervenit unele discutii si in cazul in care nu ne vom mai intelege amiabil cu vor fi impartite lucrurile:
-apartament 2 camere - amandoi propietari, dobandit in perioada casatoriei
-garsoniera - amandoi propietari ( luat prin prima casa, gaj la banca)
-credit pt garsoniera ( creditul este pe numele lui , eu sant coimprumutanta)
-credit nevoi personale (creditul este pe numele lui , eu sant coimprumutanta)
-autoturism
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: IRINA38 , utilizator 10:43, 16 Octombrie 2012
In procesul de partaj se imparte atat activul (bunurile) cat si pasivul (datoriilor) confom cotelor de contributie ale sotilor. E greu de apreciat ce se va intampla cu creditele. E in functie de valoare, durata etc. Cert este ca este bine sa ajungeti la o intelegere amiabila.
Bunurile se vor evalua la data impartelii, nu conteaza valoarea din acte.
Suma datoriilor in momentul asta e mai mare decat valoarea bunurilor cu care vrea sotul sa ramana. Ori preluati un credit, ori veti plati sulta consistenta din apartament.
Daca v-ati gandit ca prin partaj dvs sa ramaneti cu ap, el cu garsoniera si marina plus creditele aferenta, s-ar putea ca sotul sa nu fie de acord si instanta sa-i dea dreptate.
Ce discutii sunt, cum v-ati gandit sa faceti cu creditele ?
Ar fi bine sa ajungeti la o intelegere pt ca instanta pierdeti si timp si bani cu exepert, avocat, taxe de timbru
Buna ziua,
va multumesc tuturor pentru raspunsurile date.
Nu inteleg un singur lucru:
- el ramane cu 50.000 eur si credite de 40.000eur
- eu raman cu 35.000 eur
ok facem total bunurilor 85.000 euro / 2 = 42.500 eur
datorii 40.000 eur / 2 = 20.000eur
" eu ar trebui sa ii mai dau lui 12.500 eur ????
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj apartament prin "prima casa" cristinastana cristinastana Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema: Detin in coproprietate cu fostul sot un apartament achizitionat prin programul ... (vezi toată discuția)
Divort IRINA38 IRINA38 Buna ziua, sant casatorita de 17 ani , detinem un apartament, o masina , un credit prima casa prin care am achizitionat o garsoniera, un credit nevoi ... (vezi toată discuția)
Divort/cale amiabila iuli113 iuli113 Buna ziua, Am urmatoarea speta: M-am casatorit anul trecut,anul acesta in luna mai mi-am cumparat impreuna cu sotia un apartament prin prima casa-valoare ... (vezi toată discuția)