avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar cu contract de munca perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar cu contract de munca perioada nedeterminata sau determinata?

Buna ziua si multumesc in avans pentru raspuns. Situatia este urmatoarea: am o angajata care s-a pensionat 1999 pentru limita de varsta. Patru ani a lucrat la societatea fiului cu conventie civila, dupa care in anul 2003 i s-a facut contract de munca pe durata nedeterminata. As vrea sa stiu daca trebuie sa modific acest contract in unul pe durata determinata, in cazul in care in C.Muncii scrie la art.83 ca acest tip de contract POATE fi incheiat pe o durata determinata numai in urmatoarele cazuri: lit.g " angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul".
Eu din acest articol inteleg ca poate fi angajat si cu CIM durata nedeterminata.
Va multumesc din nou!
Cel mai recent răspuns: carmencita22 , utilizator 15:09, 16 Noiembrie 2022
1. - Un pensionar poate sa cumuleze pensia cu salariul oricat de mult fara sa existe o limita de varsta.
- Nu exista nici o prevedere legala care sa limiteze varsta pana la care poate lucra o persoana fie ea si pensionara.

2. Important este sa poate munci iar angajatorul sa fie de acord sa-l angajeze.
Buna ziua. Un pensionar pentru limita de varsta, angajat in sectorul bugetar, beneficiaza de sporul de vechime? Multumesc
Buna ziua!
Cum i se poate desface contractul de munca unui salariat pensionar reangajat cu CIM pe durata nedeterminata?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit art.55 din Codul Muncii, contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.


Intr-una din aceste modlaitati se poate inceta raportul de munca al unei persoane pensionare reangajata dupa pensionare.
multumesc f mult,daca de la data pensionarii 31.10.2019 si pana in prezent nu am lucrat ma pot reangaja part time sau fulltime?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionar reangajat codreanu_auras codreanu_auras Speta mea este urmatoarea: o persoana si-a depus dosarul pentru pensionare pentru limita de varsta si stagiu complet de cotizare, a lucrat pana a primit ... (vezi toată discuția)
Cim determinat panzarumitica panzarumitica potrivit codului muncii, una din situatiile in care se incheie contract individual de munca pe perioada determinata este si cazul pensionarilor. Este vorba de ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie incapacitate temporara gr.3 cu salariu slungoci slungoci O persoana pensionata pentru incapacitate temporara de munca(gr.3) ,care are dreptul de a munci 1/2 norma poate fi angajata cu contract de munca pe perioada ... (vezi toată discuția)