Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Angajare pensionar cu contract de munca perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Angajare pensionar cu contract de munca perioada nedeterminata sau determinata?

Buna ziua si multumesc in avans pentru raspuns. Situatia este urmatoarea: am o angajata care s-a pensionat 1999 pentru limita de varsta. Patru ani a lucrat la societatea fiului cu conventie civila, dupa care in anul 2003 i s-a facut contract de munca pe durata nedeterminata. As vrea sa stiu daca trebuie sa modific acest contract in unul pe durata determinata, in cazul in care in C.Muncii scrie la art.83 ca acest tip de contract POATE fi incheiat pe o durata determinata numai in urmatoarele cazuri: lit.g " angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul".
Eu din acest articol inteleg ca poate fi angajat si cu CIM durata nedeterminata.
Va multumesc din nou!
1. - Un pensionar poate sa cumuleze pensia cu salariul oricat de mult fara sa existe o limita de varsta.
- Nu exista nici o prevedere legala care sa limiteze varsta pana la care poate lucra o persoana fie ea si pensionara.

2. Important este sa poate munci iar angajatorul sa fie de acord sa-l angajeze.
Buna ziua. Un pensionar pentru limita de varsta, angajat in sectorul bugetar, beneficiaza de sporul de vechime? Multumesc
Buna ziua!
Cum i se poate desface contractul de munca unui salariat pensionar reangajat cu CIM pe durata nedeterminata?
Potrivit art.55 din Codul Muncii, contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Intr-una din aceste modlaitati se poate inceta raportul de munca al unei persoane pensionare reangajata dupa pensionare.
multumesc f mult,daca de la data pensionarii 31.10.2019 si pana in prezent nu am lucrat ma pot reangaja part time sau fulltime?