Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pasaport si acord de plecare in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pasaport si acord de plecare in strainatate

Am divortat de sotul meu. Avem un copil minor impreuna. Tatal sau nu vrea sa semneze sa ii pot face pasaport. Am inteles ca asta se poate inlocui cu o hotarare judecatoreasca. Daca obtin aceasta hotarare si reusesc sa ii fac pasaport, tot mai am nevoie de acordul tatalui ca sa pot pleca cu copilul in strainatate?
Multumesc.
Asta am inteles. Pana la urma nu stiu ce trebuie sa iau in considerare, numarul articolului ce apare in hotarare sau ca scrie in hotarare negru pe alb ca exercitarea autoritatii parintesti asupra minorului, dupa divort va reveni reclamantei?
Asta ma incurca cel mai mult! Daca puteti sa imi dati un raspuns va rog sa o faceti!!!