Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Beat din aburi de alcool
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Beat din aburi de alcool

Buna ziua, recent am avut o discutie cu un amic. El sustinea ca daca esti prins cumva beat la volan, si declari ca te-ai imbatat involuntar, de ex. din aburi de alcool la o distilerie (ai stat acolo si nu stiai efectul), sau cum ca ai fost in club si cineva (nu sti cine) ti-a pus alcool in pahar peste suc, scapi de amenda/permis suspendat, esti declarat ca si nebaut si in caz de accident. E adevarat? Sa fie asta inca o portita in legea romaneasca ca multe altele?. Intrebdoar de curiozitate nu pt. ca m-as afla personal in situatie (desi am un prieten care e in proces pt. baut la volan dar e deja a recunoscut ce si cum). Va multumesc pt. raspunsuri.
O persoana nu raspunde penal daca este o betie involuntara completa, va asigur ca la o astfel de betie nimeni nu mai poate urca in masina si sa explice ca s-a imbatat involuntar de la aburi, in principiu nu mai poate lega nici macar doua cuvinte si nici nu mai nimereste usa masinii. Practic la o betie involuntara completa esti cam paralizat, cel mult spargi un geam in cadere, si nu raspunzi pt distrugere.