Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dilema
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dilema

Buna ziua ,

Am o soc. care a inchiriat un ap. unei pers fizice, ch . de intretinere vor fi achitate de chirias, dar asoc. de proprietari imi trimite aviz de plata pe proprietarul ap.( pe soc. ) , este corect sa bag avizul de plata in contabilitate din moment ce nu e responsabilitatea firmei ?

Am revenit cu o completare la problema de mai sus :) acum pe avizul de la asociatie apare pe langa cotele de intretinere un fond de investitii ( diferit de fd de rulment ),

Este corecta nota ctb . 611 sau 628 = 462 analitic ?

Acest fond cum considerati ca ar trebui achitat de proprietar sau de chirias , cu alte cuvinte il includ in refacturare ?

Multumesc anticipat !

Sper sa nu mai am surprize, de abia respirasem usurata ca stiu cum sa procedez pe viitor, cand a mai intervenit pb de mai sus :(
Cred ca ar trebui achitat de proprietar, daca banii respectivi sunt folositi pentru reparatii. Si nu este o cheltuiala propriu-zisa in acest moment. Daca banii sunt depusi pentru a se capitaliza? Interesati-va care este natura acestor investitii.
Da, aveti dreptate sunt un fond pentru eventuale reparatii in condominiu.

Multumesc, sper ca am terminat cu aceasta situatie :D
Mariralu, utilizator