avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refuz de reziliere contract leasing RCI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refuz de reziliere contract leasing RCI

Ma confrunt cu urmatoarea problema:
- deliberat nu am mai platit ultimile doua rate de leasing la masina achizitionata prin RCI LEasing IFN, pentru a indeplini temeiul legal de reziliere a contractului (in caz de intarzieri la plata mai mari de 60 de zile, se reziliaza contractul si firma de leasing urmeaza sa isi recupereze bunul).

Buuun, numai ca am asteptat sa primesc somatia, a venit si ea dupa vreo 65 de zile de la scadenta primei facturi neplatite (intre timp s-a mai emis una, normal), am sunat la RCI si le-am spus ca vreau sa predau masina, sa imi rezilieze contractul ca indeplinesc conditiile de reziliere.

Madama de acolo ca nu si nu, politica firmei nu le permite asa ceva, etc. bla-bla-bla si m-a amenintat ca or sa ma dea in judecata. Eu le-am spus ce rost mai are sa ma dea in judecata, daca dupa ce semnez procesul de predare-primire a masini eu le platesc tot ce mai am de plata (desi am platit taxa de prima inmatriculare, RCA, avans, avans CASCO, rovinieta, etc.). Eu doar vreau sa le dau masina, ei nu au de facut decat sa completeze o hartie cu reziliera. In fine, dupa jumatate de ora de discutii inutile si enervante, am inteles doar ca nu vor sa rezilieze contractul.

Ce as putea face sa "provoc" reziliereea acestui contract (in plus de ce am facut) sau ce hartii sa emit (masina e luata pe un srl) sa fiu acoperit in cazul unui proces cu indivizii?
Buna ziua,
Sunt in aceeasi situatie ca si dumneavoastra...as vrea sa reziliez contractul de leasing...si sa predau bunul...mi-ati putea spune ce ati rezolvat pana la aceasta data? Ati reusit sa reziliati contractul pana la urma fara alte probleme? V-as multumi mult daca mi-ati da un raspuns...
La revedere...
N-am rezolvat nimic pana acum, s-a abandonat ideea, se incearca gasirea unui cesionar care sa preia. Sfaturile de dat in judecata sunt ok, numai ca dureaza extrem de mult, nu stii cum se solutioneaza pana la urma si e posibil sa ne trezim si cu cheltuieli de judecata daca pierdem, plus ca nu s-ar rezolva nimic, am ramane tot cu bunul si cu ratele de platit. Cel putin la noi, cred ca se termina leasingul mai repede decat s-ar da solutia judecatorului definitiva si irevocabila.Depinde si ce scrie in contract, ca sa it poti evalua cat de cat corect sansele in instanta....
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra...Speram sa imi dati niste vesti bune..dar se pare ca tot la mana lor suntem...ceea ce nu mi se pare deloc normal...Sa aveti o zi frumoasa...
Am ales neplata a doua rate consecutive (care s-au facut trei, pana la urma), apoi au reziliat contractul, dupa ce am primit amenintari ca o sa fiu dat in judecata si mi se vor cere nu stiucate daune interese ca m-am obligat sa cumpar masina, etc. Ma gandesc, daca deschid proces impotriva mea, sa deschid si eu impotriva lor pt recuperarea taxei de prima inmatriculare, a avansului si a restului de RCA cat nu am beneficiat de el, desi l-am platit anticipat pe un an.
Tu esti in culpa mai intai pentru ca nu ai platit; deci nu poti invoca propria greseala impotiva lor (e un principiu de drept); In al doilea rand obiectul principal al contractului de leasing financiar este acordarea unui credit/finantari iar obiectul derivat este transmiterea posesiei cu dreptul utilizatorului la sfarsitul perioadei (daca s-a respectat contractul) de a returna bunul, de a prelungi sau de a deveni proprietar. Tu nu ai respectat contractul din ce se vede. Astfel ca le datorezi repararea prejudiciului creat. Ideea este ca acest prejudiciu este exact valoarea creditului si a dobanzilor; mai pot fi si alte costuri. Nu poti sa semnezi un contract, sa nu-l respecti si tot tu sa ai dreptate; Contractul de leasing financiar este contract de creditare conform legii 93/2009 care a modificat si abrogat OG 28/2006; Asa ca in principiu esti datornic. ca la orice credit neplatit; faptul ca ai predat masina nu face decat sa micsoreze datoria cu pretul obtinut din vanzarea masinii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare de reziliere societate leasing alexarpad2003 alexarpad2003 Am un contract cu RCI LEASING Romania IFN, am intarziat cu plata unor facturi iar soldul a ajuns la 30.000 RON ( cat 3 rate ). Am primit somatii, am primit ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract leasing a001122 a001122 buna ziua am un contract de leasing cu firma RCI Leasing Romania IFN SA pt achizitie un autoturism inca din anul 2007. azi dimineata am sunat la dinsii si ... (vezi toată discuția)
Problema leasing alincons alincons Buna ziua. Am incheiat un contract de inchiriere ( asa se numeste, nu contract de leasing ) pentru o masina, in 2009. Sunt in imposibilitatea de a mai ... (vezi toată discuția)