Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua, am si eu niste intrebari legate despre pensia alimentara. Am varsta de 25 de ani si sunt student in anul 2.Parintii mei sunt despartiti, iar intrebarea ar fi , pot primi pensie pe durata studiilor sau pana la varsta de 27 de ani? Si daca pot primi pensie alimentara, va rog sa imi ziceti ce acte ar trebui facute si ce anume trebuie facut.
Va multumesc,
Si inca o intrebare, pensia alimentara care sunt indreptatit sa o primesc, o voi primi din data in care se introduce cererea sau retroactiv de cand am inceput studiile?
gi-jane2, moderator
Noi suntem in orase diferite.Nu se poate depune in orasul in care locuiesc?
Nu, se depune la judecatoria tatalui.