Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbare administrator de asociatie de locatri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbare administrator de asociatie de locatri

Buna seara
santem o asociatie de locatari care dorim sa schimbam administratorul de asociatie
as vrea sa stiu care este calea legala si ce implica acest proces din partea asociatiei.
Vreau sa completez ca blocul este format din doua scari si vreau sa stiu daca se pot
separa cele doua scari in privinta administratiei.
Cu multumiri
eu.ro.lex a scris:

Incercati sa convocati toti vecinii(adunare generala a asociatiei ) si daca reusiti sa aveti 50+1 pro, il schimbati.
studiati putin si legea asociatiilor de proprietari
Lege nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
H.G. 400 din 02/04/2003 Norme metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 311 din 08/05/2003

Pentru schimbarea administratorului nu trebuie nici o majoritate. Administratorul este angajat de comitet reprezentat de presedinte si comitetul cu presedintele pot sa-l schimbe oricand.
H.G. 400 din 02/04/2003 Norme metodologice privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 311 din 08/05/2003 a fost abrogat tocmai prin legea 230/2007.
Nu mai cititi HG 400 ca nu mai e in vigoare.
Studiati HG nr. 1588/2007, adica Normele de aplicare a legii 230/2007
Adriantot, moderator
Imi permit sa adaug cateva observatii care va pot ajuta. Nu este vorba despre sfaturi juridice. Le-ati primit, sunt corecte. Principalul impediment in a avea o administratie"curata", inafara de insasi legea 230/2007 este nepasarea oamenilor pretextata sau fondata pe lipsa timpului. Va propun un motto pe care sa il afisati la intrarea in bloc: "Proprietatea dumneavoastra incepe de la butonul soneriei". (Deobicei fiecare considera ca proprietatea incepe dupa ce a inchis usa apartamentului). Incercati sa vedeti pe cine va bazati pentru a cere o expertiza (care poate iesi oricum...), cel/cei care o comanda o va/vor plati (uneori vor pierde banii, aceasta nerelevand nimic in ciude evidentelor!), iar ca presedintele/comitetul executiv sa o aprobe, pentru a se plati din banii tuturor, este o alta poveste, dependenta de modul real in care se desfasoara lucrurile in asociatie, uneori acesta fiind un secret bine pazit. Legea spune ca dumneavoastra aveti dreptul sa faceti contestatii si sa primiti explicatii in legatura cu repartizarea cheltuielilor, sa vi se dovedeasca -cu alte cuvinte- ca suma pretinsa este cea corecta sau ca exista documente justificative pentru cheltuielile din lista. Aceasta este o obligatie stipulata de lege. Dar daca nu vi se raspunde, legea nu prevede nici o sanctiune fata de cei care o incalca. Intre timp (adica si ani de zile), dumneavoastra sunteti obligat sa platiti (inclusiv sumele pretinse in plus) sub pedeapsa penalizarilor, care pot fi pana la 100% (0,2%, la o perioada mai lunga, ajunge la 100%). Daca veti ajunge in instanta, veti ajunge cu eticheta de restantier, rau platnic si nimic nu va fi in favoarea dumneavoastra)- eventual vi se vor scadea sumele pretinse in plus, la care nu va va da nimeni dobanda, la care nu va plati nimeni penalizari catra dumneavoastra!!! Dupa aceasta paranteza, revin la problema esentiala, inainte de a face un demers incercati sa ii lamuriti pe vecinii dumneavoastra, cu argumente si probe, cat puteti, ca se intampla lucruri neortodoxe si indemnati-i sa citeasca pe Google cate articole despre proprietari obligati sa plateasca milioane de lei in plus dupa disparitia administratorului lor cu bani cu tot, administrator pe care politia nu il gaseste. Orice furnoizor va va informa telefonic despre situatia platilor, a penalizarilor, elemente esentiale in evaluarea starii de fapt. Daca totalul sumelor depaseste totalul restantelor inseamna ca lipsesc bani- banii dumneavoastra. fara a avea sentimentul ca faceti cu totii parte din acea comunitate- blocul, nu veti reusi nimic. O problema ca de ex. aprobarea desfasurarii unei adunari generale la cererea unui/unor locatari este, de multe ori insurmontabila. Formati un nucleu de oameni care gandesc asa, cautati un administrator- care a facut cursurile de specialitate si cu atestat. Sunt multi cei care vor sa faca din aceasta ocupatie una onorabila. O poate face chiar unul dintre dumneavoastra. Sper sa reflectati asupra acestor observatii, bazate pe intamplari din viata reala.
peraspera a scris:

Va propun un motto pe care sa il afisati la intrarea in bloc: "Proprietatea dumneavoastra incepe de la butonul soneriei".
....
Formati un nucleu de oameni care gandesc asa, cautati un administrator- care a facut cursurile de specialitate si cu atestat. Sunt multi cei care vor sa faca din aceasta ocupatie una onorabila. O poate face chiar unul dintre dumneavoastra. Sper sa reflectati asupra acestor observatii, bazate pe intamplari din viata reala.

frumos spus si de bun simt dar la mine in bloc situatia sta cam asa:
- de cite ori s-a incercat schimbarea administratorului (habar n-am cand au fost acele sedinte!!!) totul s-a terminat cu un afis in scara blocului ce suna cam asa "blocul T2 cauta adimistrator cu bacaloriat si testat de primarie" (!!!!!!!!!!!!!!!) . NU, nu este nici o greseala de tipar ci am redat inscrisul intocmai.
evident ca nu s-a intimplat nimic.
administratorul actual are vreo 80 de ani si basca mai e si surd .a trebuit sa urlu vreo 10 minute ca sa inteleaga ca mi s-a spart teava de apa calda si trebuie oprita apa. cand in sfarsit a inteles a coborit in pivnita unde a lesinat la intrare facand un preinfarct. nu glumesc! am batut pe la vreo 3 vecini sa ma ajute cineva sa opresc apa, mi-au trantit usa in nas spunand ca nu-i intereseaza (in timpul asta apa la mine in casa curgea, iesise din baie, ajunsese in dormitor si se indrepta vertiginos catre sufragerie). m-am chinuit fara nici un rezultat de una singura prin subsoluri si pina la urma apa a fost oprita dupa cca. 2 ore cand a venit tata de la 30 km de bucuresti !!!!!!!!!!! in timpul asta administratorul s-a retras in casa pt ca ii era rau.

indolenta locatarilor nu se opreste aici. plec 3 zile din bucuresti si duminica seara la ora 10 constat ca am tavanul ud. merg din etaj in etaj si mi se raspunde "da, curge de doua zile dar n-are cine opri apa!!!!!!!!!!" dupa care iar mi se trinteste usa in nas.
@oana_2009
Administratorul Dv. este acel domn surd de vreo 80 ani care a facut preinfarct la intrarea in subsol sau o doamna care e in puterea varstei si urla la Dv.? Ca nu e clar.
administrator este domnul surd de 80 de ani. cea care urla e sotia dansului ceva mai tinerica (78!) care ii tine locul pt ca el e bolnav. si ea la randul ei este administrator la un alt bloc vecin.
problema e ca amindoi pretind ca si-au depus demisiile dar nimeni nu vrea sa-i schimbe. cred si eu. cine citeste un afis care schimonoseste limba romana lipit intr-o scara de bloc in afara de cei din bloc?