avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament olograf autentificat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament olograf autentificat

Nu stiu daca inteleg bine acest termen. Cineva a facut un testament olograf inainte de revolutie. Conform unor documente, rezulta ca aceeasi persoana are un testament autentificat, la o anumita data, dupa revolutie (interval de aprox. 4 ani). E posibil ca un testament olograf sa fie autentificat ulterior de un notar? Daca da, in ce conditii se face acest lucru? Se poate face in absenta celorlalti potentiali mostenitori? Nu au existat mostenitori rezervatari.
Cel mai recent răspuns: dariad , utilizator 10:37, 14 Decembrie 2012
Ati spus mai inainte ca ati vazut in dosarul de instanta acel testament.Acum afirmati ca nu stiti ce notar l-a intocmit si nici alte date. Cred ca tratati cu prea multa superficialitate problema desi vreti sa o rezolvati (daca exista intr-adevar o problema)....Mai bine faceti copie dupa actele din dosarul respectiv si apoi solicitati sprijinul de care aveti nevoie....Cel mai bine sa consultati un avocat pentru ca nu stapaniti elemente esentiale care va pot fi de folos....Poate ca in meseria dvs. va pricepeti , insa in ce priveste partea juridica lasati un profesionist sa aprecieze.Ati dat aici doar date contradictorii si, desi v-am indrumat sa va adresati Camerei Notarilor, observ ca vreti si adresa acestora, desi umblati pe internet si o puteti lua de acolo....Mura in gura.....
polloctav a scris:

Ati spus mai inainte ca ati vazut in dosarul de instanta acel testament.Acum afirmati ca nu stiti ce notar l-a intocmit si nici alte date. Cred ca tratati cu prea multa superficialitate problema desi vreti sa o rezolvati (daca exista intr-adevar o problema)....Mai bine faceti copie dupa actele din dosarul respectiv si apoi solicitati sprijinul de care aveti nevoie....Cel mai bine sa consultati un avocat pentru ca nu stapaniti elemente esentiale care va pot fi de folos....Poate ca in meseria dvs. va pricepeti , insa in ce priveste partea juridica lasati un profesionist sa aprecieze.Ati dat aici doar date contradictorii si, desi v-am indrumat sa va adresati Camerei Notarilor, observ ca vreti si adresa acestora, desi umblati pe internet si o puteti lua de acolo....Mura in gura.....


Nu va suparati, dar ati inteles gresit! Eu nu am vazut testamentul la dosar, ci acesta este mentionat cu nr si data eliberarii, in textul hotararii date in cadrul acelui proces. Deci nu se specifica si numele notarului!!! Am spus mai sus ca la dosar nu am mai gasit decat hotararea, pe care o aveam si eu, dar un exemplar cam greu de citit (o copie batuta la masina). Nu am mai gasit la dosar vreo copie dupa testament, deci eu nu stiu cum arata acesta!!!!!!!

Imi spuneti si mie unde am cerut eu adresa Camerei Notarilor? Am intrebat doar daca se pot trimite actele prin posta!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament RAD  EMIL RAD EMIL o persoana lasa prin testament intreaga mostenire unui nepot incit sotul ia decedat de mult au avut o fata care a decadat si ea inainte de a de face ... (vezi toată discuția)
Testament atestat de avocat - valabilitate anemary_1982 anemary_1982 cat de valabil este un testament facut si atestat de un avocat?care este valabilitatea lui fata de unul facut si autentificat de notar? (vezi toată discuția)
Donatie ,vanzare- cumparare sau alta cale? mihaela-ioana mihaela-ioana buna ziua,apelez la dvs pentru lamurire. Sotul meu are o matusa care doreste sa ne lase noua garsonera dumneaei,dupa ce va deceda.Care este forma cea mai ... (vezi toată discuția)