avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... presiuni ale angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

presiuni ale angajatorului

Buna ziua,
Momentan ma aflu intr-o situatie cel putin delicata :) Am nascut in decembrie, 2010, prin urmare, anul acesta, in luna decembrie, a doua zi dupa implinirea varstei de 2 ani a minorei, ar trebui sa revin la fostul loc de munca... Am depus la inceputul lunii curente cererea de reluare a c.i.m., iar la 4 zile de la depunerea acestei cereri, am fost chemata la o discutie de catre angajator, discutie care s-a finalizat negativ pentru mine, angajatorul aducandu-mi la cunostinta faptul ca nu doreste sa continuam "colaborarea" - ca sa-l citez - si ca spera ca in prima zi de revenire la munca, sa ma prezint "cu demisia, sau cu cerere pentru incetarea raporturilor de munca de comun acord"...
Precizez ca relatiile de serviciu dintre mine si angajator s-au racit inca din momentul in care l-am anuntat ca sunt insarcinata, si ca a incercat si in trecut sa faca presiuni asupra mea, tot pentru a obtine demisia sau dorinta mea expresa de a inceta de comun acord contractele de munca. Am doua contracte de munca incheiate cu societatea aceasta, pe doua functii diferite. :) Si, ca sa nu uit... sunt mama singura :) si nu mi-am gasit un alt loc de munca inca...
Sincera sa fiu, ma apuca groaza cand stiu ca iar voi trece prin situatii stanjenitoare si stresante-n acelasi timp...
Ce sfaturi imi puteti oferi, pentru a trece mai usor peste acest episod?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 21 Noiembrie 2012
in perioada in care primesti stimulentul de insertie, pana la implinirea a 2 anisori a copilului,daca intrerupi raportul de munca nu mai primesti acest stimulent
Intr-adevar, dar stimulentul de insertie nu are nicio legatura cu HR angajatorului dvs...poate vorbiti cu angajatorul sa va inceteze c.i.m. astfel incat sa beneficiati de somaj , mai ales ca veti pierde stimulentul de insertie...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare loc de munca in timpul ccc EmiliaIoana EmiliaIoana Buna ziua. Sunt in concediu de crestere al copilului pana in octombrie 2015 (am optat pentru 2 ani). Mi-am gasit alt loc de munca si as dori sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de munca in timpul stimulentului de insertie mariana07 mariana07 Hristos a inviat! Am reluat activitatea dupa CIC, si am fost intampinata intr-un mod neplacut si sunt privita intr-un mod neplacut pentru ca m-am ... (vezi toată discuția)
Demisie din concediu de crestere copil dobrealina23 dobrealina23 Eu sunt in concediu de crestere copil incepand cu 1.01.2014. Din 1.03.2014 doresc sa ma angajez la o alta firma. Cum procedez cu firma la care sunt in prezent? ... (vezi toată discuția)