Forum Discuţii juridice Executare silită poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire salariu

Buna ziua ,
am facut un imprumut la o casa de ajutor reciproc si am garantat imprumutul cu o masina . Nu am mai platit de ceva timp si m-am trezit cu poprire pe salariu. Intrebraea mea este daca nu ar fi trebuit sa incerce sa -si recupereze banii mai intai din vanzarea masinii, care a fost pusa gaj , si apoi sa apeleze la poprire? Nu existe nicio ordine in aceasta privinta?
Poprire pe salariu pun mai rapid, pana sa vanda masina, mai incaseaza ceva bani, apoi vor incerca sa valorifice bunul.
Cum datoriei i se vor adauga cheltuieli de judecata si executare, se prea poate ca pretul obtinut la vanzarea prin licitatie a bunului sa nu acopere cat datorati, astfel veti avea poprire pe salariu pana se stinge intreaga datorie.