Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la un bun renuntat,succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la un bun renuntat,succesiune

Buna seara,am mai pus o intrebare de genul acesta,dar raspunsurile au fost diferite,asa caci sunt in ceata :(.problema sta asa...sora mea a facut act de renuntare la succesiune dupa defuntul nostru tata.bunurile tatalui sunt mostenire de la bunicul nostru,care la rindul lui le-a mostenit.prima intrebare ar fi sora mea este considerata mostenitoare la cota parte detinuta de mama ca sotie supravietuitoare dupa succesiune?iar a2a este..daca succesiunea dupa bunicul a fost dezbatuta partial si acceptata prin inscriere in actul de mostenitor cu cotele fiecaruia,(asta s-a intimplat pe vremea cind tatal meu traia) se considera caci si restul bunurilor dupa care urmeaza sa deschidem succesiunea au fost acceptate in egala masura.la succesiune v-om fi rude de gradu 2.suntem obligati sa respectam cotele parti daca aceasta se deschide la notar?si un ultim aspect trebuie platita succesiunea de 2 ori? si dupa bunic si dupa tata sau se considera caci a fost acceptata daca s-a dezbatut partial in urma cu 26 de ani.sper caci am explicat binicel :">u
Nu sunt ulterior gasite,tot timpul si din totdeauna s-a stiut de ele,nu inteleg de ce nu s-au .impartit si acestea.de ex bunicul a avut 5 copii din care 3 au renuntat la succesiune prin act la notar,iar 2 au ramas ca mostenitori cu cotele de 3/8 fiecare plus sotia supravietuitoare cu 2/8.acestia au lucrat aceste terenuri pina cind tatal meu a decedat.dupa deces cei ce au renuntat au inceput sa la foloseasca.acele acte de renuntare din partea celor 3 copii se pot anula in instanta?desi stiau de ele...daca deschid proces in instanta pot cere doar a se face lotizare,fara sulte si alte pierderi.fiind vorba de finaturi este nevoie de expertize topo daca acestea au numere topo?va multumesc
Nu are importanță cine a „lucrat” acele terenuri...
Renunțătorii nu mai au nici un drept la bunurile succesiunii.

Deci... pentru a înțelege mai ușor, vă rog să țineți cont de faptul că bunurile care se impart între moștenitori sunt cele aflate în patrimoniul celui ce lasă succesiunea la momentul decesului acestuia.
Deci nu contează că s-a știu sau că nu s-a știut de ele, sau că s-au împărțit sau nu...
Bunurile moștenite sunt cele ale celui decedat la momentul decesului.

Așadar, nu contează că doar o parte s-au împărțit și apoi altele au fost „lucrate” de unii care au renunțat la moștenire. Pot să le lucreze mult și bine, dar tot renunțători rămân.

În concluzie, bunurile din proprietatea bunicilor, se impart doar între moștenitorii acceptanți ai moștenirii.

Poate ar fi mai bine să apelați la un avocat care să vă lămurească.
buna seara revin la acest subiect,imi puteti spune daca este obligatoriu sa fie prezenti toti mostenitorii la acest supliment al certificatului de mostenitor?!!la acest supliment ar fi 2 fii decedati si sotia, la fel decedata,dupa care am certificate de deces,iar succesorii unchiului si bunicii nu stiu cum pot fi dusi la notar:((.si alta intrebare ar fi cum se platesc aceste acte?este la fel ca o succesiune sau partaj?.
nicole852107, utilizator