avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Verificarea caloriferelor doar la cateva apartamente ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Verificarea caloriferelor doar la cateva apartamente prin vot la sedinta

As dori sa aflu daca este legal sa se verifice caloriferele doar la cateva apartamente dintr-un bloc. Noi suntem 66 de locatari si la ultima sedinta au decis cu majoritatea voturilor sa se formeze o comisie compusa din sefa de scara si inca 2 persoane pe care i-a considerat ea ca ar avea cunostinte in domeniu, sa mearga la fiecare apartament sa verifice caloriferele si la cei care exista modificari fata de proiect sa cheme pe cheltuiala locatarului personal autorizat de la CET sa faca masuratori pt recalcularea suprafetei radiante. Doamna sefa de scara ne-a aparut la usa cu cei de la ISTA pe motiv ca cei de la CET nu au persoana autorizata de a face masuratori. Ne-a fa ut masurarile si m-am dus la administratorul blocului sa imi spuna diferenta sumei ce a reiesit dupa masuratori. Dansul mi-a spus ca nu poate face calculele pt ca ceilalti din bloc au masuratori facute de CET si sunt mai vechi de 5 ani si nu ar iesi un calcul exact si sa depun o cerere cum ca nu sunt de acord sa platesc caldura dupa noile masuratori pana nu se face la zi masuratorile la toti locatarii de catre aceasi firma indiferent daca au facut modificari sau nu. Asa am si facut, la care aseara sefa de scara a organizat o adunare neanuntata, doar cu simpatizantii ei, amenintand administratorul ca daca de luna asta nu va calcula la cele 12 apartamente caldura dupa noile masuratori va aduce comisie pe capul lui sa il verifice si cu alte cuvinte il intimideaza si cred ca o sa faca demersuri pt demiterea administratorului daca nu i se supune. As dori sa ma ajutati cu o baza legala cu privire la aceasta problema.
Ultima modificare: Marți, 4 Decembrie 2012
cristina_bratan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 08:44, 11 Decembrie 2012
1-Nu ati precizat motivul care a determinat verificarea caloriferelor
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia ,nu administratorul de imobil si mai putin sefa de scara-care nu detin autoritatea si competenta sa dispuna decizii/masuri de impunere calcul pentru proprietari
3-In conditiile in care reprezentantii legali ai asociatiei de proprietari apreciaza util si necesar pentru verificarea instalatiie si a corpurilor individuale de calorifer,pentru o temeinica baza de calcul se impune verificarea tuturor aparatelor de la nivelul tuturor proprietatilor individuale si spatii parte comuna
Verificarea a fost facuta la propunerea sefei de scara care avea banuiala ca sunt cateva apartamente cu calorifere schimbate si mai mari fata de proiect si ca ar plati cei fara schimbari pt noi. Sunt de acord cu recalcularea pt ca am si eu calorifere schimbate dar nu sunt de acord sa nu se recalculeze si la ceilalti care sustin ca nu au modificari. Mentionez ca cei la care a stabilit sefa de scara ca nu au modificari se opun co trolului facut de ISTA, nu accepta sa fie si ei verificati. Asa am ramas cele 12 apartamente care ar trebui sa platim dupa noul calcul si restul sa plateasca neschimbat. M-i s-a raspuns aseara ca daca nu imi convine atunci sa ii dau in judecata ca oricum o sa pierd. Sincer nu am nici bani nici timp de plimbari in instante. Va rog sa imi dati o lege din care reiese ca trebe facute masuratorile la toate apartamentele si ca aceasta nu poate fi incalcata prin votul majoritatii, pt ca asta imi cere si nu stiu unde gasesc legea.
Faceti o cerere catre presedintele asociatiei de proprietari, in care cereti sa se faca acele masuratori pt. toate apartamentele din bloc, inclusiv pt. partile comune.
Sa se stabileasca S.E.T.-ul condominiului. "Cere si ti se va da !"
Pai tocmai ca dupa ce am depus cererea cum ca rog asociatia sa-mi calculeze energia termica dupa vechiul sistem de calcul pana in momentul in care vor avea toti locatarii facute calculele la zi de catre aceeasi firma, s-a iscat csandalul si au urmat amenintarile sefei de scara cum ca nu se vor supune toti locatarii blocului unui moft de al meu, si nu vreau sa citez in cate feluri m-a facut. Eu i-am explicat ca nu e vorba de nici un moft si nu vreau sa ma sustrag de sub plata doar ca doresc sa se respecte legea. La care mi-a raspuns sa ii arat legea care specifica, ca nu e legal sa voteze majoritatea locatarilor ca masuratorile sa fie facute doar la apartamentele unde s-au facut modificari la calorifere.
Hotararile adunarii generale sant valabile pentru toti proprietarii nu poti sa vii sa sustii ca uni sa fie calcualti dupa masuratori si unii dupa ureche ,
si nu sef de scara face sedinte si calculul caldurii in bloc .
Si noi am facut in 2010 masuratori in bloc dar s-a masurat la toate apartamentele suprafata radianta si foarte multe ap. si-au modificat atat lungimea caloriferului cat si tipul de material ( fonta ,tabla , aluminiu )aproximativ 70 % din ap. au costuri diferite pt. caldura , ne-a costat 20 lei de ap. .

4) Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari sunt obligatorii si pentru proprietarii din condominiu care nu au fost prezenti la adunarea generala, precum si pentru proprietarii care nu sunt membri ai asociatiei de proprietari.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Alte discuții în legătură

Repartizare costuri agent termic romulusstefan romulusstefan Buna seara, Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje,3 scari,20 de apartamente pe scara, si un gigacalorimetru la intrarea in bloc.La scara B s-a montat instalatia de ... (vezi toată discuția)
Abuz al asociatiei de proprietari saiu saiu Stau intr-un bloc in care din 39 apartamente , 5 apartamente sunt conectate la CET.In urma unei adunari cenerale la care cei prezenti au hotarat ... (vezi toată discuția)
Repartizare echitabila cheltuieli incalzire anaplop anaplop Luand in considerare faptul ca pretul gigacaloriei s-a dublat, ca exista pierderi de caldura in unele apartamente de la parter care si-au schimbat destinatia ... (vezi toată discuția)