avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... reabilitare judiciara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

reabilitare judiciara

buna. as dori sa aflu si eu cum pot face reabilitarea sotul meu a fost depistat in urma cu 5 ani in timp ce conducea masina sub influenta alcolului si a primit 1 an cu suspendare si 2 de incercare. acum ar dori sa faca reabilitarea deoarece vrea sa plece la munca in afara si i se cere cazierul. va multumesc daca aveti ceva sfaturi sami dati . nu stiu cum as putea proceda
Cel mai recent răspuns: Marius Bote , Practician in insolventa 21:33, 7 Decembrie 2012
am citit art 86 cp si as vrea sa mentionez ca nu a mai savarsit nici o infractiune ,totusi in 2010 a incercat sa si scoata un cazier judiciar si acolo era scris ca este inscris cu ur date;cond 1 aninch ptr art 87 alin 1 OUG 195/2002, art71-64 lit a b Cp, cu exceptiadr de a alege, cu susp cf art 81-82 Cp, art71 alin5 CP sent penala 420-04.0 2008
In cazul in care judecatoria "nu are timp" sa decida reabilitare de drept, dupa foarte multi ani (in speta : condamnare 2 ani cu gratiere, cu 14 ani in urma), si in acest moment figurez cu cazier de condamnare 2 ani (fara a se specifica faptul ca pedeapsa a fost gratiata) , ce este de facut pentru a "sterge" din cazier o fapta petrecuta cu 14 ani in urma, care oricum, nu a a avut efecte civile sau juridice ?

Dati-mi, va rog un sfat !!!
Ultima modificare: Joi, 6 Decembrie 2012
strbg, utilizator
Buna seara .
Este un caz de reabilitare judecatoreasca,nu de drept,pedeapsa fiiind mai mare de un an .
In aceste conditii, faceti cerere la judecatorie,secta penala,pentru constarea acesteia,daca se indeplinesc toate conditiile legale prevazute de art.137 din Codul penal actual.
Cu stima ,
Marius Bote .
Domnule Bote, va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine.
Cu placere si bafta !
Cu stima.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere mentiuni cazier judiciar EmilianL EmilianL Buna ziua, As dori sa va intreb cum decurge radierea mentiunilor din cazier in situatia urmatoare : persoana a fost condamnata la 3 ani inchisoare cu ... (vezi toată discuția)
Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)
In ce termen sunt reabilitat de drept? gaby1988 gaby1988 in iunie 2009 am fost condamnat la 3 luni de inchisoare cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare pentru conducere fara permis.va rog sa imi spuneti cand o ... (vezi toată discuția)