Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru si taxa judiciara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru si taxa judiciara

buna seara.cat reprezinta taxa de timbru intr-un proces de succesiune si unde se plateste?pt ca eu i-am dat o suma avocatei ce ma reprezinta,nu mi-a dat chitanta dar la dosar apare ca neplatita.ea este de 10 la suta asa cum m-ia zis av?dar intr-o actiune de constatare e tot 10 la suta din valoarea imobilului?aceasta taxa se plateste la orice proces pe care in deschizi in instanta sau la anumite?e aceeasi in orice proces?nu mai inteleg nimic.va multumesc
Doamna gerberga a explicat foarte clar ca dovada taxei de timbru trebuie sa existe la dosar, chiar daca este eliberata pentru cabinetul de avocat, deci nu ati pierdut banii respectivi.
In privinta onorariului, odata cu achitarea acestuia se solicita o chitanta.
Suma stabilita ca si onorariu a fost mentionata si in contractul de asistenta incheiat cu avocatul, astfel ca numai dvs. cunoasteti daca a fost pentru: consultanta juridica pe speta, depunere actiune, prezentare la termene, note scrise, concluzii, etc.
Faptul ca sunteti nemultumita de comunicarea cu respectivul avocat, nu inseamna ca acesta nu a intreprins macar partial, actiunile pentru care a fost imputernicit prin contractul de reprezentare si in consecinta sa se considere indraptatit in a pastra onorariul.
Va puteti schimba avocatul oricand doriti, cu o notificare prealabila a acestuia. Daca a intreprins ceva demersuri in realizarea mandatului pe care i l-ati incredintat, va avea dreptul sa opreasca o parte din onorariu.

Cat despre chitanta de taxa de timbru eu nu am auzit pana acum sa fie platita pe cabinetul de avocat. Normal, partea in dosar are obligatia de a achita taxa. Daca este platita pe numele altei persoane ma tem ca instanta ar putea constata ca partea nu si-a indeplinit obligatia care ii incumba.
inteleg atunci cand avocatul isi face treaba,atunci merita sa-si opreasca o parte din suma!dar cand el nu prezinta nici un act la dosar,nici o chitanta,nici macar sa se prezinte macar la un termen,are dreptul sa-si opreasca toti banii de onorariu dar si banii de taxe pe care i-am dat?nu mi se pare corect! atat timp cat tu nu faci absolut nimic cum sa-ti opresti ?deci sa inteleg ca daca chitanta de timbru e pe numele ei de cabinet de avocat,poate sa mi-o dea si sa o dau la noul avocat pe care il am?este valabila?va multumesc
Nu cred ca este valabila si mai grav este ca ar fi trebuit sa se afle la dosar nu la avocat.

Mergeti la dosarul cauzei si verificati daca avocatul s-a prezentat, daca a depus taxa de timbru.
daca eu ca reclamant nu pot merge sa platesc taxa de timbru la trezorerie,acolo am inteles ca se plateste,si trimit pe o ruda,o poate plati pe numele meu?dar daca imi plateste avocatul,el cum o plateste?pe numele lui sau al meu ca client si reclamant,pt ca chitanta trebuie sa fie la dosar in original iar eu le vreau ca cheltuieli de judecata la sf procesului.asta e valabil si pt alte taxe ce le platesc in proces.va multumesc