avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am nevoie de acordul tatalui pentru a petrece ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am nevoie de acordul tatalui pentru a petrece sarbatorile cu copilul, in afara tarii?

In urma procesului de divort, copilul mi-a fost incredintat.
Vreau sa petrec Sarbatorile in afara tarii, impreuna cu copilul.
Cum trebuie sa procedez?
Am nevoie de acordul tatalui, din moment ce eu sunt tutorele legal si copilul mi-a fost incredintat spre crestere si educare?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: laurasimona , utilizator 14:14, 11 Decembrie 2012
la iesirea din tara trebuie sa am hotararea de divort unde se specifica faptul ca mi-a fost incredintat copilul?
trebuie tradusa ?
care este procedura ?
va multumesc pentru raspuns, tuturor !
Aveti nevoie de hotararea de divort legalizata cu formula definitiva si irevocabila, o veti prezenta in original la vama si eventual sa aveti o copie xerox sa le lasati si lor daca va cer. Nu trebuie tradusa
va multumesc.
am hotararea cu titlu executoriu (cred)
pe prima pagina scrie NOI PRESEDINTELE ROMANIEI - mai trebuie legalizata?

V-ati uitat pe hotarare si scrie "NOI Presedintele Romaniei "?

Daca aveti pe ea, pe ultima pagina, un timbru si o stampila pe care sa scrie definitiva si irevocabila, atunci e legalizata, daca nu, trebuie sa faceti cerere la instanta s-o legalizeze.
Ultima modificare: Marți, 11 Decembrie 2012
gi-jane2, moderator
da.
pe ultima pagina este un TIMBRU JUDICIAR, si scrie " Grefa Judecatoriei... prezenta copie fiind conforma cu originalul sentintei civile 30. 06. 2009 .... ramasa DEFINITIVA SI IREVOCABILA ... SE ATESTA DE NOI. "

Titlu executoriu din 30 martie 2010 .

o stampila este pusa pe grefa judecatoriei, si a doua este pusa pe " Dam imputernicire si ordonam organelor de executare sa puna in executare prezenta hotarare...etc "

va multumesc
Ultima modificare: Marți, 11 Decembrie 2012
laurasimona, utilizator

Alte discuții în legătură

Scoaterea copilului din tara (probleme) Catalinozaurusrex Catalinozaurusrex Buna seara! Scurt si la obiect... Ei divortati, ea in Romania iar el prin Italia. Din casatorie a rezultat un copil (9 ani). De fostul sot nu se mai stie ... (vezi toată discuția)
Nedumerire sentinta civila iordachealina iordachealina Buna ziua, Vin cu o intrebare la care nu am gasit inca un raspuns satisfacator. Am un baietel de 3 ani si in urma unui proces de tagada a paternitatii ... (vezi toată discuția)
Custodie copil NAARGHYTA NAARGHYTA Buna ziua! Eu am divortat in anul 2004 de sotul meu, dar am obtinut custodia definitiva a fetitei mele in varsta de 13 ani, Hotararea de divort fiind ... (vezi toată discuția)