Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

Buna ziua! Am si eu o intrebare.Astazi 17.12.2012 trebuia sa ma intorc la serviciu dupa concediul de crestere a copilului pana la doi ani. Mentionez ca lucram ca administrator la o asociatie de proprietari. Presedintele ma astepta cu o decizie in care printre altele spune ca incepand cu data de 18.12.2012 inceteaza contractul de munca cu mine, iar de la aceasta data mi-i se acorda 20 de zile calendaristice de preaviz. Nu am obiectii cu privire la motivul concedierii(nu am atestat), insa tot astazi,presedintele a depus la ITM aceasta decizie , precum si angajarea altei persoane tot pe postul de administrator.Pe scurt, este legal sa imi incheie activitatea fara sa ma lase sa imi fac zilele de preaviz si sa angajeze alta persoana pe acelasi post? va rog sa imi spuneti ce am de facut.Va multumesc!
am inteles. multumesc mult!
credeti ca are rost sa ma adresez instantei in acest caz?
Da, va trebui sa va adresati instantei de judecata intrucat concedierea dvs nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a fi considerata legala.
multumesc mult!
Bun, si atunci eu ce fac? Ma mai duc la serviciu in preaviz sau nu? pot beneficia de somaj daca m-a concediat cu art.61, lit.D?