Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioade in care angajatorul nu a platit CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioade in care angajatorul nu a platit CAS

Va rog sa-mi spuneti daca perioada (7 luni in cursul a 2 ani) in care angajatorul nu a platit CAS datorat la stat este considerata vechime in munca si daca aceeasi perioada se ia in calcul ca vechime si la stabilirea vechimii minime necesare pentru pensionare anticipata. Multumesc.
Angajatorul nu a plătit cas un an si șase luni
Legea nr.263/2010 prevede :
art.3 alin.1 lit. p - stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum şi cea pentru care asiguraţii cu declaraţie individuală de asigurare sau contract de asigurare socială au datorat şi plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii;

Asadar, stagiu de cotizare pentru pensie nu este afectat de neplata contributiilor, ci punctajul mediu anual este afectat.

Neplata contributiilor sociale de catre angajator poate face obiectul :
- unei actiuni in instanta
Modalitatea corecta si eficienta prin care puteti actiona este declansarea unui litigiu de munca care sa vizeze obligarea angajatorului la plata contributiile sociale aferente veniturilor salariale realizate de angajat. Actiunea va viza toate contributiile sociale datorate.

- unei sesizari la ANAF in legatura cu neplata acestora, ceea ce poate declansa un control de specialitate.
Recuperarea creantelor privind contributiile sociale, reprezinta obligatia institutiilor statului, iar actiunea lor vizeaza platitorul (angajatorul) care are obligatia de a calcula, retine si vira contributia datorata de angajat si de a calcula si vira contributia datorata de angajator.