Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna seara.socrul meu a decedat de peste 3 ani,in urma lui au ramas 3 copii majori(soacra a decedat inainte),2 au renuntat la succesiune prin notar iar nevasta mea nu a renuntat dar nici nu a facut succesiunea,deoarece socru avea 2 credite la banca si societatile de asigurari nu au despagubit creditul,invocand ceva boala veche.Intrebarea mea este:daca nevasta-mea face succesiunea preia si creditele chiar daca au trecut mai mult de 3 ani de la deces?Multumesc.
După opinia mea întreruperea prescripției depinde în acest caz de mai multe elemente:

1. Momentul de la care a început să curgă termenul de prescripție, respectiv înainte sau după intrarea în vigoare a noului Cod civil. Termenul de prescripție curge de la data când creanța a devenit certă lichidă și exigibilă, sau de la ultima întrerupere a prescripției. Dacă creditul a devenit scadent după 1 oct. 2011, sau după această dată o prescripție care curgea anterior a fost întreruptă, se vor aplica reglementările referitoare la întreruperea termenului de prescripție din noul Cod civil.

2. Dacă se aplică vechiul Cod civil comunicările băncii nu întrerup prescripția. Doar o cerere de chemare în judecată este motiv de întrerupere a termenului de prescripție.

3. Dacă se aplică prevederile noului Cod civil, o comunicare făcută conform prevederilor reprezintă o punere în întârziere a debitorului, ceea ce potrivit art 2540 din noul Cod civil, reprezintă o cauză de întrerupere a prescripție cu condiția ca debitorul să fie chemat în judecată în max 6 luni de la data comunicării (punerii în întârziere).

După părerea mea comunicarea băncii, pentru a putea fi considerată o „punere în întârziere” trebuia să fie făcută debitorului în timpul vieții acestuia.

Văzând datele cauzei în ansamblu, după părerea mea termenul de prescripție nu a fost întrerupt.