Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de viol
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de viol

Buna ziua. Am un frate care ..inca nu stiu ce sa intamplat dar va spun in mare....
pe data de 28 decembrie am primit un telefon de la Tribunalul din Husi judetul vaslui ...ca fratele meu este acuzat de viol si are 29 de zile arest ...in regim de urgenta (asta nu stiu ce inseamna) .....am fost la politie si nu ma lasa sa il vad decat Marti este ora de vizita... Marti este 1 ianuarie si nu ne lasa tocmai pe 8 Marti viitoare.......acum eu stiu 3 povesti cum sa intamplat.... nu mai cred nimic... nu stiu ce sa fac... Daca iau avocat? ma poate ajuta si....cat de mult ma poate ajuta .....Pot sa il scot de acolo cu un avocat BUN !? intrebarea mea......sau ....ziceti-mi voi ce sa fac ! Sunt cu inima franta..pentru ca nu il cred in stare de asa ceva
Buna ziua.
İn nici un caz nu exista solutia de a vorbi cu un avocat sa "mituiasca" ca sa retraga plangerea.
Este dreptate sau nu in judecarea proceselor?
İn cazul in care as fi de exemplu eu victima, cum ar fi sa stiu ca nu mi se da dreptate pentru ca s-a dat mita.
Poate ca doreati sa spuneti sa platiti daune vicitimei, nu sa se ajunga la mita.
Deci ancheta a decurs incontinuare......Din 3 fapte sau ajuns la Una singura de Viol, dar pe data de 15.01.2013 o cheama si pe vatamata.............ce se va intampla? si sa amanat dosarul pana pe 22.2.2013....o sa scape? este posibil sa dea cu suspendare?
Ca sa poata primi o pedeapsa cu suspendare ar putea exista sanse doar daca ea a vrut si apoi nu a mai vrut...dar este foarte greu de crezut asa ceva in cazul dvs...

Nici organul de ancheta penala nu cred ca va fi de acord sa isi schimbe ea declaratia.
Va fi mare scandal...daca ea ar dori asa ceva.

Avocatul inculpatului are dreptul de a fi de fata cand va fi audiata partea vatamata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
am voie sa merg cu avocata sa ma impac cu persoana vatamata infara intantei? sa depuna cerere precum retrage tot..si nu doreste nimic
Nu se poate asa ceva deoarece legea nu permite in caz de viol.
In cazul altor infractiuni se poate dar nu si la viol.