avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... inselaciune Okazii.ro garantia escrow
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

inselaciune Okazii.ro garantia escrow

Buna ziua!
Am luat si eu o teapa pe Okazii. Pe scurt: am hotarat sa cumpar un laptop, am contactat utilizatorul pe privat in vederea incheierii licitatiei. L-am tot intrebat de probleme, serial number etc sa-l verific, mi-a spus ca nu are cum pentru ca laptopul e sigilat si pe cutie nu scrie nimic. Pentru ca m-a vazut suspicios chiar el a propus sa solicitam Garantia Escrow Okazii(banii mei se vireaza in contul okazii, eu primesc produsul, zic ca e OK, okazii deblocheaza banii pentru vanzator). Desi mai auzisem de Garantia Escrow, am cautat mai bine pe internet si multe site-uri si ziare ziceau ca e bine venit contra tepelor.
Am licitat, am primit de la Okazii.ro mail cu cofirmarea licitatiei castigate. la 3 minute primesc un mail tot de la Okazii.ro cu Tranzactia garantia Escrow in care mi se spunea ce am de facut(pasii pe care i-am tot vazut internet unde era prezentata garantia Escrow) : sa merg la banca transilvania, sa depun banii in contul X, Okazii instiinteaza vanzatorul sa imi trimita produsul prin curier, confirm produsul si banii se vor debloca. Zis si facut, am contactat vanzatorul, mi-a zis ca a primit datele mele de la Escrow, ajung la banca, dau contul, ca tot omul zic :destinatar Okazii.ro. "Nu exista". Mailul de garantie escrow primit de la okazii avea si telefon pentru support 031/2222102 . Sun acolo, raspunde un nene, ii zic tranzactia, nr tranzactiei si imi zice "da,da noi v-am trimis mailul, defapt contul este al persoanei fizice care se inregistreaza cu contul la noi la garantia escrow, si noi il administram". Zic ok...nu prea am fost eu foarte elucidat dar, ii zic casieritei, face tranzactia, imi da chitanta. Observ pe chitanta destinatarul un baiat de prin ialomita. Dau telefon iar la asistenta Escrow si imi zice ca au primit confirmarea platii. Simtindu-ma un pic suspicios, dau si la Support okazii.ro telefon la asistenta, vorbesc cu o doamna de acolo care imi zice ca :
Mailurile primite din partea okazii.ro sunt niste falsuri(desi par valabile)si ca Okazii.ro nu mai are Garantia escrow de ~1an, si ca am fost inselat.
Am mers imediat la politie, am depus plangere cu tot ce s-a intamplat. La banca am fost azi, ca se terminase programul, si am facut cerere cu blocarea sumei in cont, dar nu stiu cat de repede se misca ei, e posibil ca individul sa fi scos deja banii prin bancomat sau ceva.
Concluzia, dupa ce am castigat licitatia, toate mailurile primite "from: Okazii.ro" au fost niste clone, inclusiv nr de tel asistenta Escrow(care imi parea un nr valid de contact)

Ce e de facut? e vreo sansa sa mai recuperez ceva? Il poate gasi cineva pe faptas in baza datelor din contul bancar? Daca il duce capul sa cloneze mailuri de la okazii nu cumva contul bancare este fantoma? (cu toate astea cineva trebuie sa tranzactioneze banii din el)
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

In situatia in care un produs din cadrul site-ului nu este pus in vanzare cu Garantia de Livrare, aceasta nu poate fi solicitata ulterior efectuarii achizitiei. De asemenea, Okazii.ro nu contacteaza niciodata telefonic utilizatorii pentru a solicita depunerea de bani intr-un cont, pentru niciun fel de plati. In cazul in care vi se solicita o astfel de actiune prin telefon, va rugam sa nu ii dati curs si sa ne contactati imediat la adresa de mail suport@okazii.ro sau la telefon 0374.652.944, acesta fiind numarul Echipei de Asistenta Clienti Okazii.ro. Echipa Okazii.ro va sta mereu la dispozitie pentru depistarea oricaror tentative de frauda. Plata tuturor produselor care fac parte din acest program se face exclusiv in sistem ramburs, fiind intermediata de curierii agreati in program. Recomandam tuturor cumparatorilor sa foloseasca acest mijloc de plata si sa manifeste o atentie sporita in cazul vanzatorilor care solicita plata in avans, indiferent de valoarea acesteia.

Principalul avantaj al serviciului Garantia de Livrare este protectia sporita a cumparatorului prin garantarea primirii produsului descris pe site. In caz contrar, utilizatorul poate solicita returnarea articolului în termen de 3 zile lucratoare de la primirea acestuia. In aceasta perioada contravaloarea produselor achizitionate prin intermediul Garantiei de Livrare este blocata intr-un cont intermediar, detinut de catre Okazii.ro. Daca in acest interval cumparatorul nu reclama conformitatea produsului cu descrierea de pe site, banii sunt deblocati si transmisi mai departe vanzatorului. Recomandam tuturor utilizatorilor sa aleaga produsele marcate cu Garantia de Livrare sau, in cazul in care acestea nu fac parte din program, sa solicite vanzatorului Garantia de Livrare. Acest serviciu este gratuit si se activeaza instant pentru vanzatorii Okazii.ro.

Un utilizator mai poate alege si primirea articolului cumparat prin Predare personala sau la punctul de livrare Okazii.ro din cadrul Magazinului Domo aflat in incinta Baneasa Shopping City, Bucuresti. Astfel se asigura faptul ca produsul pe care utilizatorul il achizitioneaza este cel dorit si tranzactia se incheie numai daca articolul corespunde calitatii si caracteristicilor pe care vanzatorul le-a furnizat in anunt.

Totodata, Okazii.ro vine in spirijinul cumparatorilor si prin intermediul Departamentului Asistenta Clienti. Daca un cumparator primeste alt produs decat cel comandat sau este prejudiciat material, acesta poate transmite o cerere scrisa catre Echipa de Asistenta Clienti Okazii.ro, care va face toate demersurile necesare pentru a rezolva pe cale amiabila sesizarea. Daca cumparatorul si vanzatorul nu ajung la o intelegere pe cale amiabila, cumparatorului i se va recomanda sa apeleze la Politie pentru solutionarea problemei, pe cale legala, primind totodata intreg sprijinul Okazii.ro pentru solutionarea situatiei.

O zi placuta,
Okazii.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare site okazii ionascu_andrei ionascu_andrei Buna ziua, Am folosit site-ul okazii si am pus la vanzare diverse produse. A venit un cumparator si mi-a cumparat produsele respective cerand detalii despre ... (vezi toată discuția)
Plangere okazii.ro cypsoft_ro cypsoft_ro am pus un telefon la vanzare pe okazii.ro, un individ ma contacteaza pe 2 septembrie ca vrea sa-l cupere, si ca plateste cu cardul prin garantia de livrare ... (vezi toată discuția)
Am primit teapa pe okazii - vanzatorul ar putea zice ca eu am defectat produsul? vasile321 vasile321 am comandat un telefon pe care am dat 770 de lei, in titlu scria telefon impecabil+accesorii+bonus am primit tot ce era in poza doar ca telefonul nu e asa ... (vezi toată discuția)