Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SEDIU FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SEDIU FIRMA

BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE LA 31 DEC A EXPIRAT CONTRACTUL PENTRU SEDIU SOCIAL CARE SUNT RISCURILE ? AMENDA ?
Pe fiecare act justificativ, factura, chitanta, etc. atasezi o Nota explicativa in care mentionezi procentul din suma dedusa si motivatia deducerii fractionate.

Dar .... te asigur ... desi davideg are dreptate ... teoretic se pot deduce fractionat, conform legii ... vei avea probleme. Exista norme conflictuale ... iar acest tip de deducere nu este utilizat in practica.

Mai bine nu deduci nimic. Intotdeauna utilitatile de acasa sunt problematice.

Alberto Kurtyan
art.21 lit.m CF si normele art.37, sunt foarte clare, desi exista norme care contravin, Codul Fiscal este legea la care ne raportam.
davideg a scris:

art.21 lit.m CF si normele art.37, sunt foarte clare, desi exista norme care contravin, Codul Fiscal este legea la care ne raportam.

Deci as putea folosii acet articol din CF pentr a avea o acoperire?
multumesc
As mai avea o intrebare:
Inca nu mi-am incheiat registrul pe 2008, as mai putea baga astfel de dispozitii de plata ptr decontari de la vechiul sediu....din oct mi-am schimbat sediul deoarece mi-am schimbat locuinta, Vechiul sediu (domiciliu) l-am vandut. Dar am posibilitatea sa fac un contract de comodat cu vechiu proprietar.. si astfel as putea deconta cheltuielile 100% deoarece nu mai are cum sa se verifice daca am si locuit, nu? pot sa trec de exemplu toate facturile din anul 2008 cu o dispozitie de plata prin Nov- Dec 2008.

Sper ca m-am exprimat bine?

Va multumesc anticipat
Cheltuielile este bine sa fie alocate perioadei in care s-au efectuat efectiv.Inteleg ca vreti sa le deduceti retroactiv?Sa nu bata la ochi, o suma mai mare dintr-o data, eu zic sa va intrebati si inspectorul, pt.ca mai depinde si de el.