Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lamuriri referitor la adunarea generala proprietarilor ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lamuriri referitor la adunarea generala proprietarilor leg 230/2007

daca la art.25.al(4) din legea 230/2007 se spune asa:'' hotararile adunarii generale se consemneaza in registru procese verbale al asociatiei , se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica in scris tuturor proprietarilor''.Am inteles ca asociatia de proprietari poate stabili penalitati sumelor restante numai in adunarea generala.Asociatia mea nu a iuncalcat acest articol de lege cand nu a comunicat proprietarilor decizia luata?
ienupar05 a scris:

daca la art.25.al(4) din legea 230/2007 se spune asa:'' hotararile adunarii generale se consemneaza in registru procese verbale al asociatiei , se semneaza de catre toti membrii comitetului executiv si se comunica in scris tuturor proprietarilor''.Am inteles ca asociatia de proprietari poate stabili penalitati sumelor restante numai in adunarea generala.Asociatia mea nu a iuncalcat acest articol de lege cand nu a comunicat proprietarilor decizia luata?

Trebuia sa cititi si art Art. 30. -
(1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:
j) stabileşte sistemul propriu de penalizări ale asociaţiei de proprietari pentru restanţele afişate pe lista de plată ce privesc cheltuielile asociaţiei de proprietari, conform prevederilor legale;
adriantot a scris:
Trebuia sa cititi si art Art. 30. -
(1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:
j) stabileşte sistemul propriu de penalizări ale asociaţiei de proprietari pentru restanţele afişate pe lista de plată ce privesc cheltuielile asociaţiei de proprietari, conform prevederilor legale;

dvs ar trebui sa cititi si art. 17 din hg1588/2007:
(3) Deciziile comitetului executiv se consemneaza in registrul de decizii al comitetului executiv si se afiseaza la avizier.

si este si normal si obligatoriu ca deciziile comitetului executiv sa fie afisate deoarece in afara de membrii acestuia, niciunul dintre proprietari nu are acces la aceste sedinte, deci AFISAREA DECIZIILOR C.E. ESTE SINGURA POSIBILITATE DE A AFLA DIRECT, DE LA CEI INDREPTATITI, CEEA CE S-A HOTARIT. nu prin telefonul fara fir, unde informatia se denatureaza in functie de a cita mina este primita informatia
cum ar trebui sa afle proprietarii (in afara celor din CE) de deciziile pe care le luati in sedinte ? prin telepatie ? odata ce nu sint informati in scris de anumite decizii ale CE nu au de ce sa creada ca ceea ce afla de la unul sau altul este adevarat, deci nici nu vor respecta o decizie luata si necomunicata in scris
ContSters61266, utilizator
Chiar nu vreti sa intrati deloc intr-un dialog costructiv si logic. Am raspuns cu art. 30 ... la afirmatia doamnei care spune ca " asociatia de proprietari poate stabili penalitati sumelor restante numai in adunarea generala".
Referitor la afisare raspunsesem ceva mai sus asa :
"Faceti-va afisier. La noi se afiseaza toate hotararile adunarii generale si deciziile comitetului executiv atunci cand se iau. Se afiseaza orice lucrare care se executa: contract cu executantul, devizul de lucrari, repartizarea cheltuielilor pe fiecare propietar si in final data receptiei lucrarii unde in afara comisiei stabilita de presedinte sunt invitati toti proprietarii care vor sa participe.
Se publica aproape orice chiar pe forumul asociatiei."
Trebuie sa va mai instiintez ca la sedintele noastre lunare de comitet poate participa orice proprietar, chirias sau reprezentant al acestora. Anuntul cu data si ora sedintei lunare se afiseaza la intrare in toate scarile asociatiei si se publica si pe forumul asociatiei cui 3-4 zile inainte.
E pacat sa ne contazicem cand nu avem de ce ! Apelez la dv sa moderam discutia in asa fel sa rezolvam impreuna problemele, sa ne imbogatim cunostintele pentru ca avem de invatat toata viata unii de la altii.
Cu ganduri bune!
Adrian T.
este obligatia de a se comunica scris tuturor proprietarilor..nu pe usa ,aviziere afisiere sau geamuri
proprietaru, utilizator
dle adriantot ... poate la dvs ati avut loc ca sa va faceti aviizier de 10 mp, dar nu toate scarile au aceasta posibilitate (vb despre cea fizica, nu cea financiara). sint blocuri al caror fol la intrare abia a permis amplasarea cutiilor postale. in cazul in care nu exista aceste posibilitati, informarea se poate face prin bilete in cutiile postale ale fiecarui proprietar cu deciziile respective. stiu ... o sa-mi spuneti ca seamana a scarpinat cu o mina la urechea din partea opusa, ca vor fi cheltuieli suplimentare cu hirtia, cartusele de imprimanta, etc. dar repet ... nu toate asociatiile au posibilitatea fizica de a monta avizier mare la intrare, loc prin care trec toti proprietarii. ca avizierul nu se pune la uscatoria de la ultimul nivel, si nici in capatul holului
in alta ordine de idei, nu era vb despre modul in care procedati la dvs la bloc, ci era o discutie generala despre cum trebuie procedat ... deciziile AGA si CE se inregistreaza la registrul de procese verbale si se comunica in scris proprietarilor (la avizier, usa de intrare, bilete la cutiile postale, etc), avind data informarii scrise pentru a putea fi contestate. contestarea unei anumite hotariri a AGA sau CE este dreptul oricarui proprietar (inscris in cele doua acte normative), cu atit mai mult cu cit unele pot fi chiar ilegale.
si nu ma mai acuzati pe mine ca nu port dialog constructiv, ca raspunsurile mele au fost pe subiect, neincercind a face fente catre deturnarea catre alte articole de lege.
stiti cum ati procedat dvs ? excact ca si politicienii .... sint intrebari despre un anumit subiect incomod si incep a raspunde putin despre el dupa care incep sa alunece usor, usor, catre orice altceva in afara de ce ar trebui sa vorbeasca. si asta numai pe baza unui murphy-sm celebru :
DACA NU POTI SA-I CONVINGI, ZAPACASETE-I !
=D>
dle proprietaru ... gresiti
este obligatia de a se comunica scris tuturor proprietarilor..nu pe usa ,aviziere afisiere sau geamuri
o decizie afisata IN SCRIS la avizier, geam, etc, este tot tot o comunicare in scris indiferent de modalitatea aleasa. nu va interzice nimeni sa cititi la avizier cele postate acolo. pentru ca tot de acolo cititi si cit aveti de plata. nu cumva vreti sa primiti la cutia postala sau personal, la usa, informarea scrisa cu suma de plata ? :P
ContSters61266, utilizator