Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare statut angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare statut angajator

Institutul la care lucrez, ca urmare a unui HG, si-a schimbat statutul din sucursala a unui Institut National in cel de filiala cu personalitate juridica a aceluiasi institut. Drept urmare, institutul a primit un nou J si un nou CUI. Tuturor salariatilor li se cere sa semneze o cerere de demisie de la vechiul institut si un CIM cu noul insitut (denumirea acestuia ramanand neschimbata). Ni se spune ca nu e decat o formalitate. Asa este? Nu pot aparea reperecursiuni sau probleme ulterioare?
Va multumesc.
ANAF-ul solicita acest lucru din alte puncte de vedere si nicidecum din punct de vedere al legislatiei muncii ...