Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces suspendat conform art. 155 ind. 1 Cod ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces suspendat conform art. 155 ind. 1 Cod procedurã civilã

Buna ziua!
La valoarea unui imobil, instanta mi-a impus achitare unei taxe de timbru pt care am solicitat scutirea acesteia, astfel ca, in acest sens am depus la dosar declaratie notariala si adev de venit. Cf art 155 (1) cpc procesul a fost suspendat intrucat era necesar depunerea la dosar si a unei adev eliberata de adm financiara din care sa rezulte ca nu am venit. Nu sunt proprietar de imobil(pt a justifica chelt, eu si sotul locuim la parinti), am un venit mic, sotul nu lucreaza, nu avem alte venituri, astfel ca nu vad ce alte doc mai erau necesare pt scutirea acelei taxe. Probabil ca este nev si o cerere de repunere pe rol a cauzei.. nu stiu..
Va rog sa ma ajutati cum trebuie procedat pe mai departe...Va multumesc!

Încerc de ceva vreme să vă spun că cererea de ajutor public judiciar se judecă separat de cererea principală (e drept că de acela?i complet, dar separat, la un alt termen, fără citarea păr?ilor în camera de consiliu).
Deci instan?a, teoretic o poate suspenda, iar la repunerea acesteia pe rol nu se va plăti nimic, deoarece această cerere este scutită de taxă de timbru.

Art. 12
(1) Ajutorul public judiciar se acorda oricand in cursul judecatii, de la data formularii cererii de catre persoana interesata, si se mentine pe tot parcursul etapei procesuale in care a fost solicitat.
(2) Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar este scutita de taxa de timbru.

Art. 15
(1) Asupra cererii de ajutor public judiciar instanta se pronunta, fara citarea partilor, prin incheiere motivata data in camera de consiliu.
(2) Impotriva incheierii prin care se respinge cererea de acordare a ajutorului public judiciar cel interesat poate face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la data comunicarii incheierii.
(3) Cererea de reexaminare se solutioneaza in camera de consiliu de un alt complet, instanta pronuntandu-se prin incheiere irevocabila.

Din aceste două articole din OUG 51/2008 privind acordarea ajutorului public judiciar rezultă foarte clar că această cerere este una care se judecă separat de cea principală, deci poate fi suspendată (aceasta ?i nu cea principală). Existau instan?e (e drept că pu?ine) unde aceste cereri se judecă chiar de alt complet decât completul care judecă cererea principală.

Deoarece această cerere este scutită de taxă de timbru ?i deoarece poate fi suspendată separat de cererea principală, rezultă că la repunerea ei pe rol nu se plati nici o taxă.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. timbrajul e obligatoriu si anticipat
2.timbrajul pe repunere pe rol la fel
3.ajutorul public e scutit si se solicita functie de nevoie ..pe cererea principala 'cauza' sau pt repunere pe rol... in cazul suspendarii din culpa partii
4. nedepunerea unor acte/prope la dosar/cauza nu au nici o legatura cu culpa sau rolul activ..ci cu principiul disponibilitatii petentului...Altfel suntem in situatia unei antepronuntari..eventual revizuri daca solutia e pe fond

sigur...am citit si copy/paste...
cererea de reexaminare a taxei judiciare tot la fel?
sau cererea de sedinta secreta :))))))))

am avut o cerere de reexaminare a taxei judiare de timbru judecata de completul urmator in camera de consiliu suspendata cum ca nu am depus adeverinta de salariu:)))))))))))
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Patrick_ a scris:
S-a scris destul de clar că este vorba de o cauză legată de un imobil, cauză în care s-a făcut cerere de ajutor public judiciar. Această cerere se judecă separat dând na?tere unei alte ac?iuni, separate de prima. În aceasta a doua cauză s-a dispus suspendare în temeiul art. 155 ind. 1.

Aceste cereri, de regulă, nu se judecă în dosare separate de cererea principală.

Două acţiuni înseamnă două dosare distincte. În această speţă nu există două dosare distincte şi vă rog să recitiţi cu atenţie mesajele utilizatoarei care a deschis discuţia. Cererea de acordare a ajutorului public judiciar este solicitată într-un proces în curs şi va fi soluţionată potrivit art. 11, alin. (3) din OUG nr. 51/2008 de completul învestit cu soluţionarea cererii principale. A pronunţa o soluţie asupra cererii de acordare a ajutorului public judiciar în camera de consiliu nu înseamnă că există două dosare distincte, dintre care unul poate fi suspendat iar celălalt poate să rămână pe rol.

De altfel, în situaţia în care ar exista două dosare distincte aşa cum spuneţi, este imposibil să dispui suspendarea în cauza privind acordarea ajutorului public judiciar şi să continui cercetarea judecătorească în cauza principală întrucât aceasta nu este timbrată.

Patrick_ a scris:
Deci suspendare e dispusă in cauza având ca obiect acordarea ajutorului public judiciar, care este scutită de taxă de timbru. La rândul ei ?i repunerea pe rol va fi scutită de taxă de timbru.

Nu există o cauză distinctă, având ca obiect acordarea ajutorului public judiciar. Există un singur litigiu, cel vizând un imobil, litigiu în cadrul căruia, teoretic, va fi soluţionată şi cererea privind acordarea ajutorului public judiciar. Suspendarea judecării acestui litigiu a fost dispusă de instanţă. Alt dosar nu există, ca să poată fi suspendat. În acest context, art. 12 şi art. 15 din OUG nr. 51/2008 nu au absolut nicio legătură cu subiectul de faţă.
Gabriela Pintea, Consilier juridic