avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Despre constituire asociatie - cateva detalii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Despre constituire asociatie - cateva detalii

Alaturi de actiunea depusa la Judecatorie in vederea inregistrarii unei asociatii in Registrul Asociatiiolor si fundatiilor, mai este necesara depunerea cazierelor membrilor fondatori?
Actiune se formuleaza de catre si in numele persoanei fizica, presedintelui asociatiei?
Care este taxa de timbru si timbrul judiciar pentru acest tip de actiune?
Este corect ca organele Consiliului director al Asociatiei sa fie in numar de trei : presedinte, vicepresedinte si director general? Sunt 3 membrii fondatori si doresc toti 3 sa aiba functii de conducere in Asociatie.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 01:58, 15 Martie 2013
"actele doveditoare ale sediului si patrimoniului initial "
Daca sediul este apartamentul unuia dintre fondatori, casa fiind luata cu credit cu ipoteca, este suficient acordul bancii? sau mai este necesar ceva?


mai am o intrebare:
Cum se poate face ca o singura persoana sa se poata ocupa de acte, sa nu fie necesara prezenta cleor 3 membrii fondatori.mi se pare greu sa fac acest lucru.Ce act notarial trebuie?

Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
damiela, utilizator
Va referiti la parcurgerea procedurii de inregistrare? Pentru aceasta e recomandat ca in actul constitutiv membrii fondatori sa numeasca si sa treaca numele si datele de identificare din buletin ale unui membru din structura de conducere care sa mearga peste tot , unde e nevoie, pentru a inregistra asociatia.
Da.la procedura de inregistrare ma refer.Multumesc!
Imi spuneti, daca sediul asociatiei este in apartamentul unuia din membrii, ce acte sunt necesare?
Cum se face dovada sediului ? ( am vazut ca se cere la registrul comertului)
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2013
damiela, utilizator
Inregistrarea unui ong nu se face pe la registrul comertului.
Pentru sediu va e necesar un contract de comodat.

Alte discuții în legătură

Infiintare ong ioanina_dima ioanina_dima Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de infiintare a unei asociatii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Infiintare club auto axela_ajt axela_ajt buna ziua,as dori sa infiintez un club sau mai bine zis asociatie club sportiv.va rog ajutatima sa rezolv problema ,mentionez ca bugetul alocat este relativ ... (vezi toată discuția)
Schimbare conducere si sediu aurelianene77 aurelianene77 Intr-o asociatie sportiva a fost schimbata conducerea datorita incompatibilitatii sau demisiei unor membri....cum procedeaza acum noul presedinte ales, ce pasi ... (vezi toată discuția)