Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Despre constituire asociatie - cateva detalii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Despre constituire asociatie - cateva detalii

Alaturi de actiunea depusa la Judecatorie in vederea inregistrarii unei asociatii in Registrul Asociatiiolor si fundatiilor, mai este necesara depunerea cazierelor membrilor fondatori?
Actiune se formuleaza de catre si in numele persoanei fizica, presedintelui asociatiei?
Care este taxa de timbru si timbrul judiciar pentru acest tip de actiune?
Este corect ca organele Consiliului director al Asociatiei sa fie in numar de trei : presedinte, vicepresedinte si director general? Sunt 3 membrii fondatori si doresc toti 3 sa aiba functii de conducere in Asociatie.
Pentru Oanamares:
"ACTE NECESARE CONSTITUIRII UNEI ASOCIATII sau FUNDATII:
1. cerere tip (se va solicita grefierului delegat);
taxa de timbru în cuantum de 19 lei, platita în contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale în a carei raza îsi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal, platitorul si timbru judiciar de 0,3 lei (de la unitatile Postei Române);
2. dovada disponibilitatii denumirii (în original) - emisa de Ministerul Justitiei;
3. 4 exemplare act constitutiv si statut - autentificate sau certificate de avocat (1 ex. original si 3 exemplare legalizate sau 4 ex. originale);
4. dovada sediului – contract de comodat sau închiriere - neautentificat si copie de pe titlul de proprietate;
5. dovada patrimoniului - copia foii de varsamânt (minim 700 lei - pentru asociatii si 70.000 lei – pentru fundatii);
6. acordul asociatiei de proprietari si a vecinilor (stânga, dreapta, sus, jos);
7. cazierul fiscal al asociatilor sau membrilor fondatori, valabil la data formularii cererii (15 zile de la data emiterii);
8. copie de pe legitimatia de expert contabil autorizat al cenzorului (daca asociatia are mai mult de 15 membri fondatori).

ACTE NECESARE MODIFICARII STATUTULUI UNEI ASOCIATII sau FUNDATII:
1. cerere tip (se va solicita grefierului delegat);
2. taxa de timbru în cuantum de 19 lei, platita în contul bugetului local al unitatii administrativ-teritoriale în a carei raza îsi are domiciliul sau, dupa caz, sediul fiscal, platitorul si timbru judiciar de 0,3 lei (de la unitatile Postei Române);
3. Procesul - verbal al sedintei si hotarârea Adunarii Generale sau a Consiliului Director - 4 exemplare- autentificate sau certificate de avocat (2 ex. originale si 2 ex. legalizate). În cazul modificarii sediului este necesara dovada sediului – contract de comodat sau de închiriere - neautentificat si copie de pe titlul de proprietate; acordul asociatiei de proprietari si a vecinilor (stânga, dreapta, sus, jos)."
Informatiile au fost luate de la adresa [ link extern ]
mai este necesar cazierul fiscal al asociatilor?????????
Da, este. Este trecut in lista de documente detaliata mai sus.
Am sunat azi la judecatoria de care apartinem ( Cornetu) , si mi s-a spus prin telefon ca se cere si cazierul judiciar, nu numai fiscal pentru dosar.
Imi puteti spune asa este? sau m-a informat gresit?
ca eu i-am spus clar la telefon despre ce este vorba.
damiela, utilizator
Numai cazierul fiscal trebuie.
Va redau din textul og 75 din 2001 privind organizarea si functionarea cazierului fiscal, actualizata, Art. 8 :
(1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie in urmatoarele situatii:
a) la infiintarea societatilor comerciale, a societatilor cooperative si a cooperativelor agricole, de catre asociati, actionari si reprezentantii legali desemnati;
b) la solicitarea inscrierii asociatiilor si fundatiilor in Registrul asociatiilor si fundatiilor de catre asociatii sau membrii fondatori ai acestora;

Acte necesare pentru DOBÂNDIREA PERSONALITÃŢII JURIDICE ASOCIATII SI FUNDATII:

CERERE TIP – este anexa la Ordinul 954/b/c/2000 pentru aprobarea Regulamentul privind organizarea registrului asociaţiilor şi fundaţiilor, registrului federaţiilor şi registrului naţional al persoanelor juridice fără scop patrimonial;
FIªE DE CAZIER FISCAL PT. MEMBRII ASOCIAŢIEI/FUNDAŢIEI – valabile la data depunerii cererii – conform Og nr. 75/2001;
DOVADA SEDIULUI – contract comodat sau închiriere şi copie certificată „pentru conformitate cu originalul” a titlului de proprietate asupra spatiului sediului;
DOVADA PATRIMONIULUI INITIAL – 750 lei pentru asociaţii si 75.000 lei pt. fundaţii – original;
DOVADA REZERVÃRII DENUMIRII – ORIGINAL - care trebuie să fie valabilă la data pronunţării hotărârii instanţei;
TAXA JUDICIARÃ DE TIMBRU – 19 LEI,
TIMBRU JUDICIAR – 0,3 LEI,
ACT CONSTITUTIV – atestat de avocat sau autentificat de notar (pentru fundaţii – obligatoriu autentificat) – 3 exemplare originale şi o copie sau 4 exemplare originale;
STATUT - atestat de avocat sau autentificat de notar (pentru fundaţii – obligatoriu autentificat) - 3 exemplare originale şi o copie sau 4 exemplare originale.
Acest material il gasiti la dresa [ link extern ]