Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii pfa la CAS si CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii pfa la CAS si CASS

Buna seara
va rog frumos sa mi spune ti daca un PFA acum infiintat declara pe declaratia 220
ca venit estimat un venit mai mic decat 700 lei este obligat contribuabilul sa plateasca CAS si CASS? Mai trebuie sa depuna declaratia pentru asigurari?
va multumesc mult pt.raspuns
leuca_luminita a scris:

[
am o nelamurire : platesti sanatate indiferent de venit ??? sau daca, sa zicem , nu ai venit, tot platesti sanatate ? asta am inteles din ce ati scris dvs mai sus :stunned:
multumesc

Chiar daca nu realizati venit tot trebuie platita contributia la sanatate pentru a beneficia de "servicii medicale"..

nu mai e 5,5% din venit ? :O
ca asa mai bine ma lipsesc de pfa-uri ....
este 5,5% din venit dar nu mai putin de 117lei/ trim cat corespunde salariului minim pe economie. Deci e 5,5% doar daca depasesti salariul minim. Pentru asta trebia sa ducem la casa de sanatate " decizie de impunere anuala" de la finante cu venitul real realizat pe anul care a trecut ca sa-ti ia mai mult daca ai depasit ca venit salariul minim pe economie. Asa spune legea " 5,5% dinvenit DAR nu mai putin de ...." Iti spun sigur 100% fiindca am patit o chestie acum cativa ani ,cand s-a introdus legea. Mi-au luat cotizatia dupa decizia de venit anticipat si cand am dus decizia anula m-au taxat si cu majorari desi nu era vina mea ca ei nu au stiut legea. Eu mergeam trimestrial si ei tebuiau sa calculeze, nu cotizam eu dupa capul meu. Dar ca de obicei, functionarii publici nu platesc pentru greseli. Prostii platesc. Deci poti sa ma crezi cu asa zisii 5,5% sau poti , mai sigur , sa citesti legea : " nu mai putin de ..."Daca ai PFA esti obligat sa platesti CAS, nu e vorba doar "pentru a beneficia de servicii medicale".
paumaria a scris:

este 5,5% din venit dar nu mai putin de 117lei/ trim cat corespunde salariului minim pe economie. Deci e 5,5% doar daca depasesti salariul minim. Pentru asta trebia sa ducem la casa de sanatate " decizie de impunere anuala" de la finante cu venitul real realizat pe anul care a trecut ca sa-ti ia mai mult daca ai depasit ca venit salariul minim pe economie. Asa spune legea " 5,5% dinvenit DAR nu mai putin de ...." Iti spun sigur 100% fiindca am patit o chestie acum cativa ani ,cand s-a introdus legea. Mi-au luat cotizatia dupa decizia de venit anticipat si cand am dus decizia anula m-au taxat si cu majorari desi nu era vina mea ca ei nu au stiut legea. Eu mergeam trimestrial si ei tebuiau sa calculeze, nu cotizam eu dupa capul meu. Dar ca de obicei, functionarii publici nu platesc pentru greseli. Prostii platesc. Deci poti sa ma crezi cu asa zisii 5,5% sau poti , mai sigur , sa citesti legea : " nu mai putin de ..."Daca ai PFA esti obligat sa platesti CAS, nu e vorba doar "pentru a beneficia de servicii medicale".

sunt complet in ceata acum :(
n-am decat sa imi iau doua zile de concediu si sa ma plimb intre finante,pensii si sanatate sa ma lamureasca cineva ....
multumesc
De cand ai PFA -ul ? Daca e nou infiintat de anul acesta ca la "scorus 69" nu mergi decat la finante. Daca e mai vechi, atunci mergi si la sanatate si la pensii. Dar treci intai pe la finante fiindca acum ei au situatia cu toate restantele si oricum iti trebuiesc de la ei deciziile finale pe anii trecuti, daca esti mai veche ! Daca esti angajata in alta parte ( ai spus ca-ti iei doua zile de concediu ) atunci nu trebuie sa platesti la casa de pensii, si la sanatate platesti intr-adevar doar 5,5% pe venitul PFA-ului.Scorus69 are alta situatie si eu i-am raspuns initial lui.
paumaria, utilizator
paumaria a scris:

De cand ai PFA -ul ? Daca e nou infiintat de anul acesta ca la "scorus 69" nu mergi decat la finante. Daca e mai vechi, atunci mergi si la sanatate si la pensii. Dar treci intai pe la finante fiindca acum ei au situatia cu toate restantele si oricum iti trebuiesc de la ei deciziile finale pe anii trecuti, daca esti mai veche ! Daca esti angajata in alta parte ( ai spus ca-ti iei doua zile de concediu ) atunci nu trebuie sa platesti la casa de pensii, si la sanatate platesti intr-adevar doar 5,5% pe venitul PFA-ului.Scorus69 are alta situatie si eu i-am raspuns initial lui.

am inteles acum, multumesc :thumbup:
da, sunt angajata cu cm , pfa e separat, pfa e de 3 ani ...si sotul la fel.... deja ma gandeam sa le inchid , mai ales ca el factureaza f rar ... :love2: