Forum Discuţii juridice Executare silită termen prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

termen prescriptie

Buna seara!

EXISTA un termen pt prescriere cheltuielile de judecata reprezentand onorariu avocat ? sau se executa la nesfarsit ?
va multumesc anticipat!
Manole Dumitru a scris:

Revin asupra raspunsului, dat de subsemnatul; Decizia care am aratat-o este o greseala amea Imi cer scuze; Am sa va descriu Decizia Nr.1653/24.02.2011 a ICCJ, care prevede printre altele; "Rezulta ca, desi puterea lucrului judecat si executorialitatea sunt atribute diferite ale hotararii judecatoresti, ele sunt in interdependenta si se influenteaza.
A considera, insa, ca subzista putere de lucru judecat a unei hatarari irevocabile anterioare, cu consecinta paralizarii actiunii introdusa de persoana carei i s-a recunoscut dreptul pretins, in conditiile in care aceasta hotarare este lipsita de executorialitate, prin efectul prescriptiei dreptului de a cere executarea silita, dar in ipoteza in care dreptul material la actiune s-a prescris, ar echivala, in opinia instantei de recurs, cu lasarea fara substanta a dreptului de acces la un tribunal, GARANTAT DE ARTICOLUL 6 DIN CONVENTIE.
Astfe, pentru ipoteza in care dreptul material la actiune este IMPRESCRIPTIBIL sau mai lung decat termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita, trebuie sa i se recunoasca partii tnteresate de a introduce o noua actiune, in valorificarea aceluias drept, in vederea constituirii unui nou titlu, fara a i se opune exceptia autoritatii de lucru judecat decurgand din hotararea pronuntata anterior. ". Sper ca am putut face tot ce este omeneste ca sa dau un raspuns cat mai profesional.