Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj stagiu aferent grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj stagiu aferent grupe de munca

Buna seara

Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca:
-0,50 gr. - pe an I/conditii speciale,
-0,25 pe an - gr II/ cond deosebite;
Am observat ca pentru unele persoane care au iesit la pensie dupa 2001 se acorda, pentru altele nu.

Daca sunt conditii pentru acordare, care sunt acelea?

Multumesc

Punctajul suplimentar acordat de O.U.G.100 + punctajul suplimentar acordat de art.169(1)este egal cu punctajul suplimentar acordat de legea 218/2008,este egal cu punctajul suplimentar acordat de O.U.G.209/2008 sau cu puctajul acordat de art.100 din legea 263/2010.
Adica oricare s-ar aplica,rezultatul este acelasi.

Eu am mai spus si trebuie sa repet ce aduc grupele superioare de munca(I saII)respectiv condiile de munca(speciale sau deosebite).
1-O perioada suplimetara la vechimea in munca(stagiu aferent).
2-O reducere a varstei standard de pensionare in conditiile art.55 din legea 263/2010.
3-Un puctaj suplimetar potrivit art.100 din legea 263/2010

Atat,si nimic mai mult.

Stagiul aferent ajuta la realizarea conditiei de stagiu pentru toate formele de pensie:limita de varsta cu reducerea varstei standard,anticipata,anticipata partiala si invaliditate.

Pentru anii completi de grupa I-a si in conditii speciale se acorda o perioada suplimentara(stagiu aferent)de 6 luni la 1 an(adica 50%).
Puctajul suplimetar acordat pentru aceeasi ani,de art.100 din legea 263/2010 este de 50%.

Pentru grupa a II-a si conditii deosebite se acorda 3 luni la 1 an(adica 25%).
Puctajul suplimetar acordat de art.100 este de 25%.

Rog sa va ganditi daca 50% este = 50%,respectiv 25% este egal cu 25% sau nu.

Adica,daca gandim in profunzime,pentru ce stagiu se acorda puncataj suplimentar ?

Rationamentul meu spune:
Punctajul suplimentar este acordat pentru stagiul aferent.
Legea nu poate prevede puncte si(sau)punctaj suplimetar pentru stagiul aferent,deoarece pe acea perioada nu se realizeaza venituri pentru care s-a se plateasca CAS.
Deci,dupa care cifre,dupa care venituri,sa se calculeze puncte sau punctaje pentru stagiul aferent ?

Fac precizarea ca este rationamentul meu,pe care nu il impun minanui si pe care va rog sa-l contraziceti.

Multumesc

Ati deschis link-ul catre OUG 2008? Acolo se dau puncte special pentru Sporul aferent grupe munca. Eu am inteles ce scrie! [ link extern ]
Deci am obtinut degeaba spor aferent sau ar fi trebuit sa acorde ca si in cazul armatei, facultatii, conf. art. 49 din lege.
-Despre calculul majorarii conf. art.100 pentru perioada cu 70 % gr I , ce parere aveti, este corect sa fiu penalizat de doua ori?Odata cand s-a calculat sporul pentru a intra in salariu si odata la calculul majorarii conf. art.100?
Daca procentul in care ati lucrat este de 70%,totul este in regula.

Nu mai dezvolt subiectul cu stagiul aferent.Eu am spus totul,in postarea anterioara.

Pt @ Carp

Am perioade cu 100%, 70% si 80%

Sporul pentru grupa care a intrat salariu lunar a fost 100%, 70% si 80%.

Deci am fost primit 100, 70%,80% din spor ,corect. Cuantumul lunar a fost proportional cu procentul de grupa si s-a obtinut un punctaj lunar respectiv anual, gresesc?

La stabilirea majorarii conf.art.100, este corect sa fiu penalizat inca odata. Adica punctajul anual ,mai mic decat in anii cu 100% sa fie din nou inmultit cu 0,70, 0,80?

Multumesc!
Stagiul aferent este in functie de procent.
Punctajul suplimentar este in functie de procent.

EX:

20 de ani in grupa I-a in procent de 70%

20x70%=14 ani in procent de 100%

Stagiul aferent este de 7 ani(6 luni la 1 an).

Daca in cei 20 de ani ati realizat 20 de puncte,inseamna ca punctele realizare in grupa I-a in procent de 100% sunt 14.

20(puncte)x70%=14 puncte

14x50%=7 puncte suplimetare.