Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj stagiu aferent grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj stagiu aferent grupe de munca

Buna seara

Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca:
-0,50 gr. - pe an I/conditii speciale,
-0,25 pe an - gr II/ cond deosebite;
Am observat ca pentru unele persoane care au iesit la pensie dupa 2001 se acorda, pentru altele nu.

Daca sunt conditii pentru acordare, care sunt acelea?

Multumesc

Aveti dreptate!

Dar cititi si :[ link extern ]

Nu este abrogata, pacat ca se face discriminare, in cazul celor care au iesit la pensie pe noua lege, cand se foloseste ca stagiu complet de cotizare 35 de ani, pentru barbati!

De aceea, cei care ies la pensie acum au pensii cu mult mai mici decat cei care au iesit pe vechea lege!
Va multumesc tuturor!
Asa este.Pierderea cea mai mare,se datoreaza cresterii stagiului complet de cotizare.

La barbati,mai putin decat la femei.

De ex:

Doi barbati acumuleza pe intraga activitate 60 de puncte.
Unul si-a deschis drepturile la 01/03/2001
Celalalt urmeaza la 01/01/2015 .

Pentru primul 60:30=2 punctaj mediu anual
Pentru al doilea 60:35=1,71428 punctaj mediu anual

Al doilea va avea 85,714% din pensia primului

2x85,714%=1,71428

Doua femei:
Prima la 01/03/2001
A doua la 01/01/2030
Ambele acumuleaza 60 de puncte
Pentru prima 60:25=2,4 punctaj mediu anual
Pentru a doua 60:35=1,71428

A doua va avea 71,428% din pensia celeilalte.

2,4x71,428=1,71427

Este corect sa se acorde 50%,pentru procent de 70%.

Daca ati lucrat in grupa I-a in procent de 70%,cum sa vi se acorde punctaj suplimentar pentru 100% ?
Care ar fi atunci diferenta,intre cel care a lucrat in procent de 100% si cel cu 70% ?

Prin O.U.G100/2008 se acorda un numar de puncte pentru anii si lunile de spor,pentru faptul ca nu are la ce se raporta(venituri).

Prin aplicarea art.169(1)(4)aceste puncte au trecut la punctele suplimetare(punctajul suplimetar)acordate pentru perioada respectiva,tocmai pentru faptul ca are la ce se rapora.

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.
Iata si interpretarea specialistilor:

Pentru sporul de vechime de: - 4 ani + 6 luni ( calculat pentru 9 ani lucrati in grupa I, 100%, stagiu complet de cotizare); - 1 an + 3 luni ( calculat pentru 5 ani lucrati in grupa II, 100%, stagiu complet de cotizare); se acorda la calculul pensiei un punctaj suplimentar ? Cum se calculeaza si care este valoarea lui ?

Sporul la vehimea in munca acordat pentru perioadele lucrate in fostele grupe I si a II a de munca se valorifica la stabilirea stagiului de cotizare in vederea acordarii drepturilor de pensie.
In schimb, la calculul punctajului mediu annual, se au in vedere perioadele efectiv lucrate in fostele grupe I si a II a de munca in sensul ca punctajele anuale aferente acestor perioade sunt majorate cu 50%, respectiv cu 25%.

Sursa:

[ link extern ]
Multumesc!
30 ani si 5 luni efectiv lucrati +5 ani facultate+1 an armata= 36 ani si 5 luni = stagiul complet de cotizare.
Sporul aferent grupelor de munca nu m-a ajutat cu nimic!